Hlavní navigace

Zelená vlna ČRo - novinky

[Tisková zpráva] Každý den nás trápí dopravní kolony a nikdy nevíme, kde a kdy nás překvapí. Cílem dopravního zpravodajství Zelené vlny Českého rozhlasu je snaha poskytnout posluchači co nejkvalitnější službu a co nejvíce dopravních informací. Proto Český rozhlas 1 – Radiožurnál od 1. prosince 2006 rozšířil počet pravidelných relací Zelené vlny a spolu s regionálními stanicemi Českého rozhlasu posílil zpravodajství o sněhových podmínkách nejen v souvislosti s dopravou

Sdílet

ČRo 1 – Radiožurnál vysílá kromě nově zařazených a mimořádných relací Zelené vlny (přehled vysílacích časů v příloze č. 2) každý všední den v Odpoledním Radiožurnálu v čase 14.50 hod. shrnutí nejzávažnější dopravní komplikace dne, včetně vývoje a případně očekávaných dlouhodobějších dopravních omezení. Zdrojem těchto informací jsou, kromě Policie ČR, hasičů, správ údržby silnic a dalších státních i nestátních subjektů, také dopravní Zpravodajové Zelené vlny, kteří hlásí kritické dopravní situace do společného callcentra Českého rozhlasu a Global Assistance na bezplatnou linku 800 12 20 12.

Zpravodajové Zelené vlny Českého rozhlasu slaví 6 let. Celkem je jich v současné době 6 500 a zastoupeni jsou ve všech krajích České republiky. Jde o registrované, řádně proškolené řidiče, kteří se často pohybují na silnicích především České republiky a kteří vlastní mobilní telefon. Úkolem Zpravodajů Zelené vlny je poskytovat aktuální informace o všech událostech, které kdekoli na území republiky ovlivňují bezpečnost a plynulost silničního provozu.

Za rok přijme callcentrum Zelené vlny v průměru 26 000 telefonátů s informacemi o kritických dopravních situacích na našich silnicích. Přibližně tedy 2 200 telefonátů měsíčně, přičemž ve špičkách během pracovních dnů to je až 150 telefonátů den­ně.

Před Vánocemi 2006 poděkoval generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík třem nejaktivnějším Zpravodajům Zelené vlny – Vítu Nekudovi z Brna, Mojmíru Maršákovi z Prahy a Zdeňku Sedmerovi z Brandýska – za čas, který tráví při předávání informací do vysílání Zelené vlny, a za to, že svou službou pomáhají ostatním řidičům. A proč se ke spolupráci se Zelenou vlnou přihlásili? „Já jsem se přihlásil jako Zpravodaj Zelené vlny, když Český rozhlas s touto službou začínal, někdy v roce 2002. Vedlo mě k tomu to, že pracuji ve firmě, která se zabývá distribucí terapeutických prostředků po celé republice, takže toho najezdím opravdu hodně – měsíčně 7 – 8 tisíc kilometrů,“ říká Vít Nekuda.