Hlavní navigace

ZELENÁ VLNA NOVĚ NA ČESKÉM ROZHLASE 3 - VLTAVA

[Tisková zpráva] Český rozhlas 3 – Vltava zahájil testovací vysílání dopravního zpravodajství Zelené vlny Českého rozhlasu. Naším zájmem je poskytnout dopravní informace posluchačům stanice, která vlastní hlášení o dopravě nemá.

Sdílet

Jedná se především o ty posluchače, kteří při jízdě autem mají naladěnu stanici ČRo 3 – Vltava, poslouchají koncert klasické hudby nebo rozhlasovou hru, a chtějí vědět dopředu o dopravních komplikacích, které je na silnicích České republiky čekají. Podrobné informace najdete na www.zelenavlna.cz.

Český rozhlas 3 – Vltava chce rozšířit službu svým posluchačům o dopravní informace. Proto na konci dubna 2007 zahájil testovací vysílání dopravního zpravodajství Zelené vlny Českého rozhlasu.

V první fázi testu vysíláme dopravní informace pouze na pražské frekvenci ČRo 3 – Vltava 105.0 MHz. ČRo 3 – Vltava přebírá pomocí funkce RDS EON pravidelné relace Zelené vlny od své sesterské zpravodajsko-publicistické stanice ČRo 1 – Radiožurnál (vysílací časy na www.zelenavlna.cz).

EON je jednou z funkcí systému RDS (Radio Data System), který přenáší doplňkové informace v sítích VKV vysílačů. Funkce EON (Enhanced Other Networks) propojí poslouchanou stanici, resp. síť jejích vysílačů, s jinou stanicí (sítí). Funkce je výhodná především pro poslech v autě. Umožňuje poslouchat dopravní hlášení (TA – Traffic Announcement) i při poslechu stanice, která vlastní hlášení nemá, ale je funkcí EON propojena se stanicí, který TA vysílá. Konkrétně tedy při poslechu ČRo 3 – Vltava se rádio po dobu dopravního hlášení samo přeladí na ČRo 1 – Radiožurnál, řidič vyslechne relaci Zelené vlny a poté se mu rádio přeladí zpět na ČRo 3 – Vltavu.

Indikace a použití funkce EON se může na různých rádiích lišit. Většinou se po naladění příslušné stanice objeví na displeji indikace EON, tedy že stanice tuto funkci RDS podporuje. Pro automatické přelaďování při dopravních hlášeních je na rádiích potřeba přepnout do módu EON TA. Konkrétní postup by měl být uveden v manuálu k přijímači, většinou je spojen s aktivací funkce TA. Využití funkce EON s TA umožňují i některé stolní rozhlasové přijímače nebo Hi-Fi tunery.

Pokud posluchač nemá zájem o tuto službu, jednoduše si funkci TA nebo TA-EON na svém přijímači vypne.

Vzhledem k tomu, že se jedná o testovací vysílání, budeme rádi, pokud nám posluchači ČRo 3 – Vltava pošlou své dotazy, náměty či připomínky k dopravnímu zpravodajství na jejich oblíbené stanici. Mohou tak učinit přes internetové stránky www.zelenavlna.cz, sekce „Připomínky a dotazy“.