Hlavní navigace

Zemřel Václav Havel. Česká televize mění program

[Tisková zpráva] Česká televize 18. prosince na ČT1 a ČT2 od 18 hodin zahájí mimořádné vysílání, kterým divákům připomene výjimečnou osobnost bývalého prezidenta republiky, politika světového věhlasu, disidenta a dramatika Václava Havla. Do vysílání ČT1 se podařilo zajistit premiéru jediného filmu, který Václav Havel nejen napsal ale i režíroval – Odcházení. Mimořádný zpravodajský speciál vysílá od 13 hodin ČT24. Václav Havel zemřel dnes ve věku 75 let.

Sdílet

Česká televize do vysílání zařazuje změnou programu následující pořady:

ČT1 ï18:00 ï Adventní koncert
Přímý přenos z chrámu sv. Mikuláše na Malé Straně je věnován obecně prospěšné společnosti Raná péče EDA. Účinkují: T. Fischerová, M. Kubišová, J. Kačer, komorní orchestr Quattro, Schola Gregoriana Pragensis, K. Chroboková, Collegium pražských trubačů, J. Boušková, R. Baborák a Dětský sbor Radost. Režie A. Rezek

ČT1 ï20:00 ï Odcházení
Premiéra filmové podoby divadelní hry, kterou Václav Havel napsal a zároveň jako svůj filmový debut režíroval. Střet odcházejícího politika, kancléře Riegra, s nově nastupující generací politiků, odehrávající se v zápletce kolem vystěhování z vládní vily. Hrají: V. Chramostová, D. Havlová, E. Holubová, J. Abrhám, J. Budař, J. Lábus, O. Kaiser, I. Uhlířová, J. Kraus, S. Zindulka, B. Seidlová, J. Macháček, M. Krobot, M. Forman, J. Dušek, P. Landovský, M. Labuda, J. Bartoška, K. Heřmánek, M. Novotný.

ČT1 ï 21:30 ï Václav Havel očima Ondřeje Trojana
Dokument z cyklu GEN – Václav Havel (1936), dramatik, spisovatel. Dokument zachycuje Václava Havla v roce 1992, kdy se na protest proti plánovanému rozdělení Československa vzdal funkce federálního prezidenta. Je v té chvíli řadovým občanem, který se schází s přáteli a zároveň nepřestává být politikem s velkým vlivem. Exkluzivní pohled do soukromí mimořádné osobnosti natočil režisér nastupující generace (FAMU 1990) O. Trojan.

ČT1 ï 21:45 ï Už je to tady
Záznam koncertu pořádaného z iniciativy Václava Havla k dvacátému výročí politických změn v Československu a pádu železné opony z prostor Pražské křižovatky. Účinkují: Lou Reed, Suzanne Vega, Joan Baez, Renée Fleming, Jiří Stivín a další. Hraje Pražská komorní filharmonie, dirigent J. Bělohlávek. Režie A. Rezek.

ČT1 ï 23:50 ï Jednou budem dál
Zamyšlení exprezidenta Václava Havla nejen o současné politické situaci v České republice u příležitosti výročí 20 let Listopadu 89. Režie P. Slavík.

ČT2 ï 18:00 ï Largo desolato
Záznam divadelní inscenace světoznámé hry Václava Havla v nastudování Divadla Na zábradlí v Praze (1991). Hrají: J. Bartoška, J. Preissová, O. Pavelka, V. Dlouhý, I. Chýlková, V. Bedrna, O. Vlach, J. Přeučil, T. Brodská a další. Divadelní režie J. Grossman. Kamera J. Špelda. Televizní režie V. Polesný.

ČT2 ï 20:00 ï Václav Havel, Praha – Hrad
Dokument s podtitulem Slibuji na svou čest a svědomí mapuje příchod Václava Havla a jeho přátel na Pražský hrad a jejich působení v Kanceláři prezidenta republiky od 29. prosince 1989 do prvních svobodných voleb v červnu 1990. Dobové archiválie a dokumenty. Režie P. Jančárek.

ČT2 ï 21:00 ï Fenomén Hrádeček aneb duchové pod Břečtejnem
Úvaha o historii jednoho z koutů Podkrkonoší, kterým procházely dějiny, o polorozpadlém hradu, o starých stromech, o divadle, které se tam hrálo a dodnes hraje a o muži s velkou hlavou, který to všechno zpovzdálí pozoruje.

Komunistický režim se po roce 1968 snažil Václava Havla na Hrádečku izolovat, nutil například jeho sousedy k podpisům, kterými se zavazovali, že se s tímto disidentem nebudou stýkat. V 70. a 80. letech kvetl na Havlově chalupě bohatý společenský život. Dokazuje to nejen návštěvní kniha, kterou zavedl Havlův otec, ale také fotografie z pravidelných zahradních slavností, které pořádal jeho soused Andrej Krob, a na kterých se hrály Havlovy hry.

Ve filmu jsou obsaženy jak dokumentární, tak hrané pasáže. Vypovídají v něm vedle historiků a ochránců přírody nejen starousedlíci z Hrádečku, ale také režisér filmu Andrej Krob, bývalý prezident Václav Havel či herec Pavel Landovský. S nimi prozkoumáváme události spojené s tímto místem za posledních čtyřicet let. Scénář a režie A. Krob.

ČT2 ï 22:00 ï Audience
Záznam divadelní hry jedné z nejpopulárnějších her Václava Havla v podání souboru Činoherního klubu. Hrají: J. Abrhám a P. Landovský.Režie: J. Menzel.

ČT2. ï 23:20 ï Třistatřicettři
Zábavná literární revue (2003), v níž si moderátoři Jan Lukeš a Jan Schmid povídali s Václavem Havlem o tom, jak prezidentská léta změnila jeho pohled na život a tvorbu a zda jako spisovatel chce začít úplně znova a odjinud. Své představy a plány představil především sám Václav Havel, o jeho minulosti, působení a tvůrčím i osobním vlivu hovořili také jeho přátelé a souputníci. Pozvání tehdy přijali Karel Schwarzenberg, editor Jan Šulc, básnířka Viola Fischerová, architekt Miroslav Masák, herečka Marie Málková, režisér Andrej Krob, historička umění Anna Fárová, fotograf Karel Cudlín a Ondřej Němec. Režie P. Nikolaev.