Hlavní navigace

Koprodukční film ČT Zemský ráj to napohled nominován do prestižní soutěže 32. MFF v Moskvě

[Tisková zpráva] Distribuční film Zemský ráj to napohled, který v koprodukci s Cineart TV Prague a I/O Post vyrobila Česká televize, byl právě vybrán do soutěže prestižního 32. Mezinárodního filmového festivalu kategorie „A“ v Moskvě, jenž se bude letos konat ve dnech 17. – 26. 6.

Sdílet

Snímek, který je prvním hraným českým filmem zachycujícím vznik Charty 77 a osudy jejích signatářů, natočila režisérka Irena Pavlásková podle scénáře Terezy Boučkové. Bezprostředně po festivalu v Moskvě zamíří film na MFF Karlovy Vary, kde jej budou moci diváci zhlédnout v sekci věnované českému filmu.

Dospívání bývá složité, zvlášť když se píše rok 1968, venku se prohánějí cizí tanky, doma se střídají tatínkové mnoha různých poloh. A maminka, navzdory své vnitřní síle, na všechno nestačí. Jak bylo v takových podmínkách možné prožít a přežít už tak náročná 70. léta? Bylo tehdy možné radovat se ze života, smát se a milovat? I o tom je mrazivá komedie Terezy Boučkové a Ireny Pavláskové Zemský ráj to napohled z doby, kdy schopnost ironie a smysl pro humor byly nezbytnou součástí každého balíčku pro přežití, jenž dával sílu, vůli a chuť žít a neselhat hlavně sám před sebou. Hořce humorný obraz doby a lidí, majících odvahu riskovat svou existenci i svobodu v atmosféře tuhé normalizace. Autenticky vyprávěný příběh o obdivuhodné hrdinčině síle vzdorovat každodenním totalitním nesnázím i o mužích, kteří „statečně čelí politické zvůli, a přitom neumějí vyřešit své soukromé životy“.

Film vznikl v koprodukci Cineart TV Prague, Česká televize a I/O Post. Námět a scénář: Tereza Boučková. Režie: Irena Pavlásková. Kamera: Diviš Marek. Střih Alois Fišárek. Hudba: Jiří Chlumecký. Zvuk: Jiří Klenka. Architekt: Petr Pištěk. Výtvarnice kostýmů: Jarmila Konečná. Dramaturgie: Edgar Dutka. Dramaturgická spolupráce ČT: Kristián Suda. Vedoucí produkce: Zuzana Konrádová. Hereckými výkony zaujmou: Vilma Cibulková (Marta), Tereza Voříšková (Gábina), Dana Marková (Majda), Miroslav Etzler (Mirek), Ondřej Vetchý (Jan Pavel), Jiří Dvořák (Petr Hána), Jan Zadražil (Tomáš), Barbora Seidlová (Lenka), Jan Hartl (režisér Kováč).

Více informací: www.ceskatele­vize.cz/filmy

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).