Hlavní navigace

Zemský ráj to napohled – novoroční večer na ČT1 rozveselí i dojme příběhem z disidentského prostředí

[Tisková zpráva] Mrazivou komedii Terezy Boučkové a Ireny Pavláskové o tom, jak se dalo žít v normalizačních 70. letech a přitom se nenechat „semlít“ režimem, uvede 1. ledna 2011 ve 20:00 program ČT1. Martě, která s obdivuhodnou silou vzdoruje každodenním totalitním nesnázím, sekundují muži, kteří „statečně čelí politické zvůli, a přitom neumějí vyřešit své soukromé životy“. V autenticky a se smyslem pro humor vyprávěném příběhu z prostředí disidentské komunity hrají V. Cibulková (oceněná za svůj výkon mezinárodní cenou FIPRESCI), T. Voříšková, J. Dvořák, T. Töpfer, O. Vetchý, D. Marková, J. Hartl.

Sdílet

„Scénář je skutečně inspirován tím, co jsem prožila, a tedy i prózou Indiánský běh. Ale není to ani životopis, ani dokument. Je to zcela subjektivní záznam paměti mého srdce se silnou tvůrčí licencí, žádná objektivní pravda,“ vysvětluje Tereza Boučková, dcera spisovatele Pavla Kohouta a autorka námětu a scénáře.

Dospívání bývá složité, zvlášť když se píše rok 1968, venku se prohánějí cizí tanky, doma se střídají tatínkové. A maminka, navzdory své vnitřní síle, na všechno nestačí. Jak bylo v takových podmínkách možné prožít a přežít už tak náročná 70. léta? Jak šlo udržet si radost ze života, city pro lásku a chuť na smích? Hlavní linkou mrazivé komedie Zemský ráj to napohled je příběh Marty, jejích dvou dospívajících dcer – Majdy a Gábiny – a jejich postupně přicházejících a odcházejících „tatínků". Zatímco někteří se postupně snaží zvrátit kolo alespoň českých dějin, Marta a její dcery vzdorují výsledkům a následkům, které tyto jejich pokusy u komunistického režimu zákonitě vyvolávají. Svět „velké politiky“ a velkých cílů se tak střetává, doplňuje a prolíná s každodenní životní realitou, která ovšem přináší i veselé situace. Schopnost ironie a smysl pro humor byly v disidentském společenství pro přežití nezbytné. K době a prostředí tohoto hořce humorného obrazu lidí, kteří měli odvahu riskovat své existence i svobodu v atmosféře tuhé normalizace, říká režisérka filmu Irena Pavlásková: „Ve filmu dobu nevysvětlujeme, ale tím, že pronikáme do nejintimnějšího života lidí, které doba tak zásadně ovlivnila, můžeme tím dát impuls k hlubšímu zájmu o dobu.“

Film vznikl v koprodukci Cineart TV Prague, Česká televize, i/o post. Námět a scénář Tereza Boučková. Režie Irena Pavlásková. Kamera Diviš Marek. Střih Alois Fišárek. Hudba Jiří Chlumecký. Zvuk Jiří Klenka. Architekt Petr Pištěk. Výtvarnice kostýmů Jarmila Konečná. Dramaturgie Edgar Dutka. Dramaturgická spolupráce ČT: Kristián Suda. Vedoucí produkce: Zuzana Konrádová.

Ve filmu zaujmou svými hereckými výkony Vilma Cibulková (Marta), Tereza Voříšková (Gábina), Dana Marková (Majda), Miroslav Etzler (Mirek), Ondřej Vetchý (Jan Pavel), Jiří Dvořák (Petr Hána), Jan Zadražil (Tomáš), Barbora Seidlová (Lenka), Jan Hartl (režisér Kováč).

Více informací: www.ceskatele­vize.cz/filmy