Hlavní navigace

Zemský ráj to napohled – příběh z let totality, který rozveselí i dojme – nový koprodukční film ČT v kinech od 19. listopadu

[Tisková zpráva] Mrazivá komedie scenáristky Terezy Boučkové a režisérky Ireny Pavláskové o tom, jak se dalo žít v 70. letech a zároveň se nenechat zmrazit. Autenticky vyprávěný příběh o obdivuhodné hrdinčině síle vzdorovat každodenním totalitním nesnázím, o mužích, kteří „statečně čelí politické zvůli, a přitom neumějí vyřešit své soukromé životy“. V hlavních rolích V. Cibulková, T. Voříšková, J. Dvořák, T. Töpfer, O. Vetchý, D. Marková, J. Hartl.

Sdílet

„Scénář je skutečně inspirován tím, co jsem prožila, a tedy i prózou Indiánský běh. Ale není to ani životopis, ani dokument. Je to zcela subjektivní záznam paměti mého srdce se silnou tvůrčí licencí, žádná objektivní pravda,“ vysvětluje autorka námětu a scénáře Tereza Boučková. Dospívání bývá složité, zvlášť když se píše rok 1968, venku se prohánějí cizí tanky, doma se střídají tatínkové mnoha různých poloh. A maminka, navzdory své vnitřní síle, na všechno nestačí. Jak bylo v takových podmínkách možné prožít a přežít už tak náročná 70. léta? Jak šlo udržet si radost ze života, city pro lásku a chuť na smích? I o tom je mrazivá komedie Terezy Boučkové a Ireny Pavláskové Zemský ráj to napohled. Hlavní linkou filmu je příběh Marty, jejích dvou dospívajících dcer – Majdy a Gábiny – a jejich postupně přicházejících a odcházejících „tatínků".

Zatímco někteří „tatínkové“ se postupně snaží zvrátit kolo alespoň českých dějin, Marta a její dcery vzdorují výsledkům a následkům, které tyto jejich pokusy u komunistického režimu zákonitě vyvolávají. Svět „velké politiky“ a velkých cílů se tak střetává, doplňuje a prolíná s každodenní životní realitou. A že v průběhu toho vznikají i veselé situace? Vždyť schopnost ironie a smysl pro humor byly v té době nezbytnou součástí každého balíčku pro přežití, který dával sílu, vůli a chuť žít a neselhat hlavně sám před sebou. K době a prostředí tohoto hořce humorného obrazu lidí, kteří měli odvahu riskovat své existence i svobodu v atmosféře tuhé normalizace, říká režisérka filmu: „Ve filmu dobu nevysvětlujeme, ale tím, že pronikáme do nejintimnějšího života lidí, které doba tak zásadně ovlivnila, můžeme tím dát impuls k hlubšímu zájmu o dobu.“

Film vznikl v koprodukci Cineart TV Prague, Česká televize, i/o post. Námět a scénář Tereza Boučková. Režie Irena Pavlásková. Kamera Diviš Marek. Střih Alois Fišárek. Hudba Jiří Chlumecký. Zvuk Jiří Klenka. Architekt Petr Pištěk. Výtvarnice kostýmů Jarmila Konečná. Dramaturgie Edgar Dutka. Dramaturgická spolupráce ČT: Kristián Suda. Vedoucí produkce: Zuzana Konrádová.

Ve filmu zaujmou svými hereckými výkony Vilma Cibulková (Marta), Tereza Voříšková (Gábina), Dana Marková (Majda), Miroslav Etzler (Mirek), Ondřej Vetchý (Jan Pavel), Jiří Dvořák (Petr Hána), Jan Zadražil (Tomáš), Barbora Seidlová (Lenka), Jan Hartl (režisér Kováč).

Film o filmu Zemský ráj to na pohled režiséra Viktora Schwarze ml. vysílá ČT2 ve čtvrtek 19. 11. od 11:10 hod., ČT1 v úterý 1. 12. po půlnoci 00:50 hod., v sobotu 5. 12. od 14:30 hod.

Více informací: www.ceskatele­vize.cz/filmy