Hlavní navigace

Žito na obrazovce České televize

[Tisková zpráva] Novou kulturně-společenskou revue Haliny Pawlowské Žito uvede Česká televize od 5. ledna každý čtvrtek na ČT1 od 21.45 hod.

Sdílet

Pořad navazuje na populární pořad Haliny Pawlowské z období let 1992–1997 V žitě, kdy ve více než sto šedesáti pokračováních mapovala nekonečný seriál večírků, rautů, vernisáží a premiér, seznamovala diváky s novými tvářemi politiky, podnikání, umění a bankovnictví a vytvářela tak kuriózní dobovou kroniku o vzniku a peripetiích života české „High Society“. Už tento její, ve své době neobyčejně populární a často napodobovaný pořad, byl charakteristický její ironií i sebeironií, výstižnou zkratkou společenské smetánky, tvořené všemi myslitelnými druhy lidí a charakterů, z nichž značná část zmizela v propadlišti času, jejím smyslem pro humor, ale také její laskavostí pro lidské pošetilosti, slabosti a touhy.

Nový pořad Žito chce použít podobnou optiku pohledu. Protože na společenských akcích se zpravidla nic strhujícího neděje, budeme sledovat a popisovat nejen lidské chování a jednání, ale i méně viditelné vztahy a touhy, budeme objevovat a charakterizovat osobnosti, jejich díla, zájmy, názory a představy a budeme se snažit odpovědět si na otázku celkového směřování společnosti. Formálně to bude rychlý kaleidoskop událostí a akcí, stojící na komentářích, útržcích výpovědí účastníků a na hudbě. Na rozdíl od obdobných bulvárních pořadů, které svoje virtuální hrdiny hledají na pomezí módy, popkultury a polosvěta, bude nový pořad čerpat především ze světa kulturních událostí a společenského setkávání významných osobností podnikání, politiky, umění a entertaimentu, bude mapovat premiéry, derniéry, křty uměleckých děl, vernisáže, ale i významné večírky, plesy a jiné formy veřejného setkávání. Bude také přinášet miniportréty lidí a občas bude cestovat.

Základním úhlem tvorby Haliny Pawlowské je humor a nadhled. Do nového pořadu chce přinést dokonce i „podhled“, a proto jejím zpravodajem, hodnotitelem a návštěvníkem vybraných událostí bude francouzský buldoček Eda.