Hlavní navigace

Živé přenosy očních operací na síti CESNET2

[Tisková zpráva] Živé přenosy několika očních operací budou součástí videokonference, kterou na setkání očních lékařů Live a Video Surgery 2009 budou technicky zajišťovat sdružení CESNET a společnost CNC Praha. Akce, kterou organizuje Oční klinika Ústřední vojenské nemocnice Praha, se uskuteční 23. a 24. ledna.

Sdílet

Přímé přenosy z operačních sálů oční kliniky poskytnou divákům v kongresovém sále pohled do operačního pole i komentář operatéra. Videokonference navíc umožní on-line připojení operačních sálů dalších očních klinik, konkrétně očních klinik fakultních nemocnic v Hradci Králové, Olomouci a Ostravě. K vidění budou ukázky refrakční, vitreoretinální a kataraktové chirurgie.

CESNET poskytne technologii pro spojení více zúčastněných partnerů, a umožní tak živý přenos z několika operačních sálů najednou do konferenční haly. Pro přenos bude využita infrastruktura výzkumné sítě CESNET2. Odborníci ze společnosti CNC Praha navrhli a zrealizují technické řešení videokonference a po dobu konference budou poskytovat technickou podporu pro oční kliniky v Hradci Králové, Olomouci a Ostravě. Nasazená videokonferenční zařízení LifeSize umožní přenos ve vysoké (HD) kvalitě. Součástí použitých technologií bude i speciální videokonfereční stojan, společně vyvinutý právě pro telemedicínské aplikace. Videokonferenční zařízení je společně s hlavní kamerou, obrazovkou a přijímačem bezdrátového mikrofonu součástí telemedicínského vozíku se zabudovanou baterií (UPS). Toto řešení umožňuje snadné přesunutí ze sálu na sál v průběhu dne, a to bez nutnosti opětovného zapínání všech komponentů. Celý komplet splňuje jak hygienické, tak technické nároky na umístění přímo na operační sál.

Stejné řešení bylo použito i během předcházejících setkání Live a Video Surgery 2007 a Live a Video Surgery 2008, kdy díky videopřenosu mohli práci kolegů sledovat lékaři na různých místech České republiky takřka v takové kvalitě, jako by byli přítomni přímo na operačním sále.

Sdružení CESNET bylo založeno vysokými školami a Akademií věd ČR. V současnosti je financováno především z prostředků vládní Rady pro výzkum a vývoj a z prostředků svých členů. Sdružení provádí výzkum a vývoj v oblasti informačních a komunikačních technologií a buduje a rozvíjí národní gigabitovou optickou síť CESNET2 určenou pro výzkum a vzdělávání. Díky výzkumným aktivitám a dosaženým výsledkům sdružení CESNET reprezentuje Českou republiku v evropském projektu GN2 a také v dalších mezinárodních projektech. Kromě jiného se zabývá využitím vysokorychlostních sítí pro sdílení multimediálních dat, a to jak synchronně formou videokonferencí a sdílených aplikací, tak i asynchronně formou streamingu. (Více na www.cesnet.cz)

Společnost CNC Praha poskytuje pokročilé technologie a služby umožňující týmovou spolupráci na dálku. Společnost působí jako systémový integrátor v oblasti audio-video-data konferencí. CNC Praha, s. r. o. založená v roce 1995 působí na celém území východní Evropy a počtem nasazených aplikací patří k vedoucím společnostem na trhu, je držitelem certifikátu řízení jakosti dle ISO 9001. V roce 2006 přesáhl počet videokonferenčních řešení pro korporace 500 instalací na území České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska, Rumunska, Bulharska, Chorvatska, Ruska a Ukrajiny. Společnost se silně angažuje i v oblasti vzdělávání na dálku ve státní i soukromé sféře. (Více na www.cnc.cz)

Ústřední vojenská nemocnice Praha je od roku 2004 první mezinárodně akreditovanou nemocnicí v ĆR. Akreditační certifikát je potvrzením vysoké odbornosti zdravotnické péče a bezpečného prostředí pro pacienty. Nemocnice má kapacitu 641 lůžek, prioritou je urgentní medicína a léčba polytraumat. Nemocnice poskytuje celé spektrum zdravotnické péče s výjimkou porodnictví, dětského lékařství a kardiochirurgie. (Více na www.uvn.cz)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).