Hlavní navigace

Život mezi Schönfeldem a Tigridem

[Tisková zpráva] Legendární novinář, vášnivý rybář, skvělý společník i nenáviděný nepřítel, ale především milovník života – Pavel Tigrid. Zůstal svobodným i v okamžiku smrti. Pět let po jeho odchodu jej připomínáme v rámci cyklu Příběhy slavných. Připravili dramaturg Martin Červenka, kameramani Jakub Fabian a Petr Hrubeš a režisérka Petra Všelichová. Uvidíte ve středu 19. listopadu na ČT1 ve 20:55 hodin.

Sdílet

Za posledních třináct let, tedy v podmínkách svobody tisku, se snad neshodla ve svých názorech česká média v takové míře, jako tomu bylo po 31. srpnu 2003, kdy ve Francii, své druhé vlasti, zemřel novinář, vydavatel a politik Pavel Tigrid. Výjimkou byl pouze komunistický tisk a názory několika krajních konzervativců. Pro naprostou většinu nekrologů byl Pavel Tigrid ztělesněním odporu proti jakékoli totalitě, vzorem tolerantního politika, analytikem s velkou intuicí pro politické dění, gentlemanem, výjimečným publicistou, vzácně celistvým člověkem.

Přestože většinu života prožil za hranicemi, nikdy nepřestal pro svou vlast pracovat, přemýšlet o ní a komentovat události, které se v ní odehrávaly. Stál u zrodu nejvýznamnějších kulturně-politických institucí naší emigrace: čs. vysílání Svobodné Evropy, přivedl na svět časopis Svědectví, který byl určen československému čtenáři. Časopis byl stále věhlasnější a nikdy se komunistům nepodařilo zabránit v jeho vydávání.

V polistopadové době byl poradcem prezidenta Havla, v letech 1992 ¬– 94 také českým ministrem kultury a až do své smrti váženým komentátorem politického dění u nás. Na jiskřivého glosátora společenského dění a na člověka, který byl svědkem i spolutvůrcem pohnutých dějin vzpomíná jeho žena Ivana Tigridová, děti Gregory a Deborah i jeho přátelé a spolupracovníci Václav Havel, Ivan Medek, Milan Schulz, Lída Rakušanová, Jan Pelc, Jiří Planner, Petr Pithart, Dušan Havlíček, Tereza Pokorná, Ivan Kraus, Václav Malý, Ivo Mathé, Vlastimil Třešňák a další.

Připomínáme, že cyklus Příběhy slavných vysíláme již jedenáctým rokem. Ve spolupráci s reprezantativní řadou režisérů jej má po celou dobu na starosti dramaturg centra publicistiky a dokumentu TS Ostrava Vladimír Štvrtňa. Letos jsme televizním divákům připomněli umění i soukromé osudy Borise Rösnera, Petra Haničince, Míly Myslíkové, Josefa Vinkláře, Josefa Beka, Jana A. Pacáka, Karla Svobody, Martina Růžka a dalších. Do konce roku ještě uvidí vzpomínání na Vladimíra Komárka, Sašu Rašilova, Ljubu Hermanovou, Ladislava Peška a Ludvíka Rážu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).