Hlavní navigace

Zlatokop vyhrál cenu

[Tisková zpráva]

Sdílet

Zlatokop vyhrál cenu

Systém Zlatokop vyvinutý na Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) s použitím databázové platformy Caché obsadil třetí místo v soutěži Caché Innovator.

Praha, 31. března  – Na konferenci InterSystems DEVCON 2005, která se konala na přelomu letošního února a března v Rancho Mirage v Kalifornii, byla aplikace Zlatokop vyhlášena mezi třemi nejlepšími v kategorii Commercial Innovator. Její autor David Hačkajlo z pražského IKEM získal toto ocenění v konkurenci dalších 28 účastníků z celého světa. Jednotlivé přihlášené aplikace byly hodnoceny analytickou společností IDC, přičemž hlavními kritérii byly kreativita aplikace a inovativní použití technologie Caché.

Zlatokop je komplexní informační systém obsahující data o pacientech a způsobech jejich léčby. Je koncipován jako portál vytvořený především pro potřeby klinických pracovníků IKEM – tedy lékařů a případně sester. Jeho primární funkcí je zpřístupnit co nejvíce dat, shromažďovaných v jednotlivých informačních systémech existujících v IKEM, a umožnit v nich vyhledávání v jednotném uživatelském prostředí. Zlatokop ocení také uživatelé více vědecky zaměření, kteří mohou získat netriviální informace a poznání vztahů mezi uloženými údaji, ale může sloužit i jako nástroj pro podporu rozhodováni v klinické praxi (vyhledání obdobných případu).

IDC ocenila především možnost vyhledávání informací o pacientech i o léčbě, přičemž systém podporuje přístup ke stejným datům z obou směrů. Vyhledávání je přitom možné provádět jak pomocí strukturovaných dotazů, tak i pomocí on-line prohledávání obsahu v jednotném uživatelském rozhraní. Uživatel nemusí vůbec vědět, jaká databáze či aplikace data obsahuje – všechna relevantní data z různých databází (centrální kartotéka, nálezy zobrazovacích metod, patologicko-anatomické zprávy, laboratorní výsledky, EKG, terapie apod.) jsou zrcadlena v Caché a využívají výhod jeho objektově orientovaných funkcí, které umožňují uchování různorodých datových struktur a dat v jediné databázi. Systém podporuje bit-mapové indexování zvyšující rychlost vyhledávání.

Přínos systému pro IKEM

Zlatokop vyřešil situaci, kdy byl požadavek na získávání informací ze systémů na různých hardwarových platformách a z různých databázových serverech (lnformix, Sybase, Caché, Microsoft SQL). Nákup kompletního nového systému, který by rovněž integroval archiv obrazové zdravotnické dokumentace, by přišel na desítky milionů korun, což bylo mimo reálné možnosti institutu. Východiskem tedy bylo vytěžování a zpřístupnění po léta shromažďovaných informaci v nejrůznějších systémech pomocí Zlatokopa.

Citace: „Hlavním přínosem Zlatokopu je zvýšení efektivity práce klinických pracovníků IKEM v každodenní práci s klinickými daty ukládanými na mnoha různých místech. Zlatokop nabízí flexibilní prostředí a prostředky pro rychlé a efektivní zpřístupnění stávajících i nových datových zdrojů. Je tak možno vytěžovat „zlatý poklad“, který je v podobě prvotních dat ukládán po mnoho let.“

O společnosti InterSystems
Společnost InterSystems Corporation (www.InterSys­tems.com) je dodavatelem databázové a ntegrační platformy, které umožňují rychlý vývoj a integraci vysoce výkonných transakčních aplikací. Hlavní produkty společnosti InterSystems – post-relační databázová platforma Caché a platforma pro rychlou integraci Ensemble – sdílí výkonné technologie zajišťující konzistentní a efektivní objektovou reprezentaci různorodých programovacích modelů a datových formátů, které eliminují rozdíly mezi objektovými a relačními databázemi. Aplikace vytvořené na platformách společnosti InterSystems se uplatňují ve zdravotnictví, finančních službách a ve státním a veřejném sektoru. Na celém světě je používá více než 4 miliony uživatelů v 88 zemích světa. Pro vývojáře aplikací a integrátory je po celém světě k dispozici 20 regionálních zastoupení a pro všechny produkty společnosti InterSystems je garantována nepřetržitá technická podpora. Společnost InterSystems je v České a Slovenské republice přítomná od roku 1999.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).