Hlavní navigace

Zlínský kraj trápí zejména vylidňování venkova

[Tisková zpráva] Regionální Televizní Agentura (RTA) ve spolupráci s regionálními Deníky vydavatelství Vltava-Labe-Press (VLP) a za mediální podpory Rádia Zlín a internetové sítě novin Regiony24.cz uspořádala poslední veřejnou diskusi v tomto týdnu. RTA veřejné debaty vysílá živě hned na několika internetových kanálech. Tentokrát se politici s veřejností sešli ve Zlínském kraji, v Kroměříži. Diskusní večer moderovala nová dvojice – Jan Čada (TV RTA) a Radko Kubičko (ČRo6).

Sdílet

Hosty v pořadí již šesté předvolební diskuse byli v Kroměříži Ludmila Štaudnerová (KSČM), Vojtěch Jurčík (KDU-ČSL), Tomáš Zatloukal (Koalice nestraníků), Tomislav Kolařík (SZ), Bronislav Fuksa (ODS) a Jaroslav Drozd (ČSSD).

Poslední volby do krajského zastupitelstva Zlínského kraje vyhrála v roce 2004 ODS. V krajském zastupitelstvu získala 16 křesel, což odpovídá 35,5%. Druhou v pořadí byla KDU-ČSL (11 křesel, 24,4%). Se 7 mandáty následovala ČSSD (15,6%), KSČM s 8 zastupitely (17,8%) a SNK-ED se 3 mandáty (6,7%). Radu Zlínského kraje ovládla ODS (4 radní, 44,4%), KDU-ČSL získala 3 křesla (33,3%) a na ČSSD „zbyla“ 2 místa (22,3%).

Vylidňování venkova a koncepce obnovy venkova
„Téma vylidňování venkova je otázka problematická,“ vysvětlil Vojtěch Jurčík (KDU-ČSL) a dodal, že se venkov nemůže stát jen oblastí pro turistiku. Kraj prý proto chtěl dostat do rozvoje venkova více prostředků – do obcí zlínského venkova bylo letos proinvestováno 55 milionů korun.

Podle Ludmily Štaudnerové chybí v kraji koncepce na obnovu venkova. Z vlastní zkušenosti z diskusí se starosty obcí prý může konstatovat, že nejpalčivějším problémem obcí je dopravní obslužnost a financování zájmových sdružení. Kde by KSČM získala prostředky na financování, však v tuto chvíli Štaudnerová neuvedla. To by se prý ukázalo až potom, co by se KSČM „aklimatizovala“ ve vedení kraje. Menší obce prý díky nekoncepčnosti nemají rozhodně dostatek finančních prostředků.

Vylidňování venkova by prý mohla vyřešit také obnova v oblasti dopravní obslužnosti, myslí si kandidát zelených Tomislav Kolařík. Na vině je prý také stále nižšší porodnost. Tím se problém dále přenáší také do školství ve venkovských oblastech.

Celorepublikovým problém označil vylidňování venkova Jaroslav Drozd (ČSSD), zabránit se tomu dá prý více způsoby. Příčinou této situace jsou prý změny podmínek života na venkově a problémy v zemědělství. Europoslanec Tomáš Zatloukal k otázce vylidňování venkova řekl: „Měla by existovat koncepce rozvoje venkova. Důležité je zajištění pracovních příležitostí a sociálních služeb. Je třeba využít k rozvoji evropské fondy rozvoje a také vytvářet mikroregiony.“

Vylidňování venkova je podle občanského demokrata Bronislava Fuksy způsobeno tím, že venkovu chybí mladá generace, která by mohla venkov rozvíjet.

Výstavba holešovské průmyslové zóny
Co se týká výstavby holešovské průmyslové zóny, křesťanský demokrat Vojtěch Jurčík v diskusi řekl, že zóna je v procesu začínající výstavby a kraj se prý bude soustředit zejména na to, aby se průmyslová oblast stala pro lidi příležitostí. Šanci by měly dostat firmy například v oboru elektro s vyšší měrou odbornosti. Jurčík odmítl, že by v oblasti měly fungovat firmy, které nejrůznějšími způsoby zatěžují místní prostředí, ať se jedná například o masokombináty či obory, které jsou náročné na kamionovou dopravu.

Na otázku vznikající průmyslové zóny v Holešově komunistická kandidátka Ludmila Štaudnerová uvedla, že byla proti zřízení i z toho důvodu, že v blízkém okolí bylo sídliště či zdroje pitné vody. „Budu nyní však ráda, že průmyslová zóna vznikne a dá práci občanům kraje,“ vysvětlila svůj finální postoj po nastartování projektu Štaudnerová.

Strana zelených, jak řekl její kandidát Tomislav Kolařík, není proti výstavbě holešovské průmyslové zóny, ale tato musí probíhat ekologicky a nesmí příliš zasahovat do životního prostředí. Pracovní místa, která by nová zóna měla nabídnout, jsou prý na pováženou. Podle Kolaříka bude problematické, kde v oblasti vzít 10 000 kvalifi­kovaných pracovníků, kteří jsou prý pro provoz potřeba. S potřebou tak vysokého počtu pracovníků však někteří panelisté nesouhlasili.

Zástupce ČSSD Jaroslav Drozd k problematice výstavby průmyslové zóny v Holešově řekl: „Tato plocha byla státem vytyčena. Nyní máme příležitost zajistit zaměstnání a vyšší průměrné výdělky v našem kraji.“ Úvahy a přípravy pro výstavbu průmyslové zóny v Holešově podle kandidáta za ODS Bronislava Fuksy způsobily zrychlení jednání na ministerstvech v otázkách rozvoje Zlínského kraje a tím i rozvoj sítě komunikací jako je D1 a podobně.

Kromě uvedených témat byla diskutována i další, například doprava, rozvoj školství či podpora rodiny.

Předvolební motto:

  • Ludmila Štaudnerová (KSČM): „Neuhýbám, konám. Společně pro budocnost.“
  • Vojtěch Jurčík (KDU-ČSL): „Zlínský kraj – prostor pro slušný život.“
  • Tomáš Zatloukal (Koalice nestraníků): „Zkušenost, odpovědnost, odvaha.“
  • Tomislav Kolařík (SZ): „Kraj – místo k životu.“
  • Bronislav Fuksa (ODS): „Zodpovědnost a výsledky.“
  • Jaroslav Drozd (ČSSD): „Zlínský kraj – náš společný domov a budoucnost.“

Videozáznam diskuse najdete na serveru Volební.NET (www.volebni.net). Na stejném místě najdete také kompletní online zpravodajství, pořízené redaktory Českých médií.

Příští diskusi, která se uskuteční ve čtvrtek 22. září v Opavě (Loutkové divadlo – velký sál), můžete opět sledovat hned na několika portálech. Primární přenos videa včetně zvuku zprostředkuje speciální volební server Volební.NET (www.volebni.net), dalšími servery jsou zpravodajsko-publicistická Česká média (www.ceskamedi­a.cz), web televize RTA (www.rta.cz), opavská mutace regionálního Deníku (www.denik.cz) a síť internetových novin Regiony24.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).