Hlavní navigace

Zoufalci, životní bilance šestice třicátníků – nový koprodukční film ČT v kinech od 12. listopadu

[Tisková zpráva] Tři mladé ženy a tři mladí muži odešli postupně z rodného města do Prahy, kde se jim ale nedaří tak, jak si původně představovali. Neobvyklým východiskem z nouze se pro ně stává vytvoření společné komunity na odlehlém venkovském statku. Jak být spokojený a přitom nebýt sám? Různé způsoby přežití v rytmu současné každodennosti hledá takřka dokumentární formou debutující režisérka Jitka Rudolfová v realistické komedii Zoufalci.

Sdílet

Zatímco se socioložka Linda plácá v bizarním vztahu s přítelem a urputně se snaží otěhotnět, sekretářka Silvie pije o něco víc, než je přijatelné a trpí chorobným strachem z bakterií a špíny. Matka dvou dětí Dagmara zjišťuje, že žije v manželství s neškodným tyranem. O nic lépe na tom není ani trojice mladých mužů. Jeden studuje devátým rokem vysokou školu a jeho přítelkyně ho podvádí se svým bývalým. Druhý čeká na příležitost, jak sdělit matce, že je gay. Třetí neváhá konzultovat své trable s psychiatrem. Jsou dlouholetí přátelé a po společném setkání na večírku v rodném městě je jim jedno jasné – vědí, co v životě nechtějí, ale zároveň ještě nepřišli na to, co by chtěli. Na řadu tak přichází dávný nápad – společný život na statku, po kterém kdysi všichni tak toužili. Vyjde jim tenhle nový pokus o štěstí?

Námět filmu Zoufalci je inspirován skutečností a Jitka Rudolfová ho začala psát během čtvrtého ročníku na FAMU. Jádrem scénáře jsou přepisy rozhovorů s kamarády, které se staly základem dalšího, už fiktivního budování děje, postav i prostředí. „Zajímalo mě, proč člověk ve svém životě dělá určité bezútěšné věci, neumí proti tomu v tu chvíli adekvátně bojovat a jejich nesmyslnost a trapnost si uvědomí až ve zpětném pohledu. Otázka tedy zněla – zda a kudy z toho vede cesta ven. Samotný titul filmu Zoufalci jsem proto zamýšlela spíše s nadsázkou, zoufalství jednotlivých postav mi totiž připadá velmi přirozené. Mohl by to být příběh většiny z nás,“ říká J. Rudolfová.

Film Zoufalci byl natočen v dílně Věry Chytilové na katedře režie, producentsky jej zaštítila společnost Negativ v koprodukci s Českou televizí a FAMU. Televize veřejné služby přistoupila k této spolupráci v rámci svého programu podpory začínajících tvůrců. Scénář a režie Jitka Rudolfová. Spolupráce na scénáři Irena Hejdová. Dramaturg Kristián Suda. Kamera Michael Kaboš. Střih Otakar Šenovský. Zvuk Richard Müller. Hudba Nůž.

Ve filmu zaujmou svými hereckými výkony Simona Babčáková (Dagmara), Jakub Žáček (Otakar), Zuzana Onufráková (Silvie), Václav Neužil (Radim), Pavlína Štorková (Linda), Michal Kern (Tonda). Dále hrají: Jaroslav Plesl, Jiří Havelka, Lucie Žáčková, Jaroslav Róna, Helga Čočková, Jaroslava Obermeierová, Dagmar Bláhová, Petra Nesvačilová a další.

Film o filmu Zoufalci režisérky Doroty Máchalové vysílá ČT2 v neděli 15. 11. od 14:45, v pondělí 16. 11. po půlnoci od 00:55, ve středu 18. 11. od 11:10 a v pátek 27. 11. od 22:10 hodin. Více informací: www.ceskatele­vize.cz/program

Více informací: www.ceskatele­vize.cz/filmy/, www.zoufalcifil­m.cz/

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).