Hlavní navigace

Zpráva o PTP – bilanční dokument na ČT2 ve čtvrtek 15. dubna

[Tisková zpráva] Pomocné technické prapory představovaly osobitý fenomén poúnorové komunisty budované armády. S puncem třídně nespolehlivých mužů neodcházeli mnozí mladíci s nevyhovujícím kádrovým profilem k bojovým útvarům, ale do pracovního nasazení, kde měli být převychováni. Komplexní pohled na tzv. pétépáky nabízí nový dokument Jana Sováka ve čtvrtek 15. 4. na ČT2 od 20:00 hodin.

Sdílet

Dokument obsahuje velké množství vzácných archivních dokumentů, fotografií a filmových záznamů, které více než výmluvně charakterizují dobu, která dokázala osudově zamíchat s životy mladých lidí, kteří si svůj vstup do života představovali úplně jinak. Scénář a režie Jan Sovák, dramaturgie Martin Štoll a Vít Korčák, zvuk Stanislav Solánský a Jiří Znamenáček, kamera Patrik Hoznauer.

Být na přelomu čtyřicátých a padesátých let minulého století mladým mužem, který se nemůže prokázat tzv. dělnickým původem, nebylo často nic záviděníhodného. Takovým jedincům bývaly většinou uzavřeny brány vysokých škol a výrazně sníženy i možnosti dalšího uplatnění. Vítězný komunistický režim prosazoval ostré kádrování a sledoval třídní původ prakticky každého člověka. Začínala studená válka a nad situací v armádě bdělo vedení Obranného zpravodajství, které podle představ Bedřicha Reicina a Jaroslava Procházky mělo mít detailní informace o všech mužích, kteří podléhali branné povinnosti. Ti, kteří měli závadný třídní původ a byli tudíž politicky nespolehliví, mohli být podle tehdejších představ převychováni jen tvrdou prací. Tak se začaly pozvolna rodit pomocné technické prapory, které byly nezřídka nasazeny tam, kde to režim považoval za klíčové a kde to velmi často civilní podniky nezvládaly.

Mladí muži s puncem kapitalistů, šlechticů, intelektuálů, vesnických boháčů nebo tzv. přisluhovačů Vatikánu mířili od roku 1950 do ostravských dolů i jinam nebo pomáhali na nejrůznějších stavbách plnit socialistické závazky na sto a více procent. Díky pétépákům tak byla vybudována dvojkolejná trať Žďár nad Sázavou – Havlíčkův Brod, některé pavilony Ústřední vojenské nemocnice nebo dokonce bytové domy na sídlišti v Brně-Žabovřeskách. Z mnohých pétépáků se tak skutečně stali dobří řemeslníci. Po dvou letech museli jejich vojenští nadřízení řešit problém, jak je nahradit. Vyřešili to skutečně originálně: vojnu jim prodloužili na neurčito, nejméně však do roku 1954, takže sny o normálním životě zase vzaly za své.

Více informací: www.ceskatele­vize.cz/program

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).