Hlavní navigace

Zpráva společnosti Trend Micro o počítačových hrozbách v roce 2007 a předpověď vývoje v roce 2008

[Tisková zpráva] Minulý rok jsme v publikacích společnosti Trend Micro 2006 Annual Roundup a 2007 Forecast (The Trend of Threats Today) předpovídali, že převládající bezpečnostní hrozbou pro rok 2007 budou webové hrozby, které se projeví v plné síle. Webové hrozby zahrnují širokou škálu hrozeb, které existují na internetu, obvykle se skládají z více než jednoho souboru, vyskytují se ve velkém počtu variant a zaměřují se na relativně menší skupiny lidí. Předpověď vycházela z chování některých útoků v roce 2006, u kterých se vyskytovala kombinace vysokého zaměření a nízkého rozptylu.

Doba čtení: 1 minuta

Trend Micro také předpovídala, že růst a rozšíření botnetů během roku 2007 budou v převážné míře založeny na nových metodách, důmyslném sociálním inženýrství a využití softwarových zranitelností. V přehledu také uváděla, že bude pokračovat nárůst případů crimewaru a převládající motivací se v roce 2007 a následujících letech stane nezákonné obohacování.

Pokud se zaměříme na hrozby, které byly v roce 2007 nejviditel­nější, je zřejmé, že všechny z těchto předpovědí se vskutku splnily, přičemž mnohé z nich nabraly překvapující podobu.

Měnící se svět hrozeb vyžaduje posun od tradičního konceptu škodlivého kódu. Digitální hrozby dnes zabírají další a další teritoria. Mohou se k uživateli dostat přes zranitelné pécéčko, návštěvou důvěryhodných webových stránek, které byly potichu a nenápadně zneužity, kliknutím na nevinně vypadající odkaz nebo tím, že uživatel je součástí sítě, na kterou se právě zaměřil útok DDS (Distributed Denial of Service).

V předkládaném přehledu Trend Micro shrnuje hrozby, malwarové trendy a nejsledovanější bezpečnostní události roku 2007. Skutečnými, reálnými oběťmi těchto bezpečnostních hrozeb se staly skupiny, jednotlivci, organizace a v některých případech i celé země. Tyto příklady společně ilustrují potřebu zlepšit metody pro boj s webovými hrozbami. Všechna data uvedená v této zprávě byla shromážděna organizací TrendLabs – globálními laboratořemi Trend Micro pro vyšetřování, výzkum a analýzu hrozeb a podporu jejich obětí.