Hlavní navigace

Zpravodajství ČT: Volby do Evropského parlamentu 2009

[Tisková zpráva] Redakce zpravodajství České televize připravuje speciální projekty k volbám do Evropského parlamentu 2009.

Sdílet

Česká televize chystá v době před červnovými volbami do Evropského parlamentu sérii mimořádných projektů. Jejich cílem je dát během kampaně prostor v pořadech redakce zpravodajství ČT všem uskupením, která se ucházejí o europoslanecká křesla, a zprostředkovat tak obyvatelům České republiky kompletní politickou nabídku, z níž mohou při volbách 5. a 6. června vybírat.

Zástupci všech 33 subjektů dostanou příležitost vystoupit v seriálu odpoledních Studiích ČT24. V době od 11. do 25. května budou každý den pozváni reprezentanti třech uskupení na samostatné interview. Tyto rozhovory bude zpravodajská stanice ČT24 vysílat v časech 13.45, 14.45 a 15.45 hodin.

Všechna uskupení budou pozvána také do speciálních předvolebních debat Událostí, komentářů. V těch budou vystupovat v diskusi vždy zástupci čtyř stran, v posledním díle pak pěti stran. Složení hostů bude dáno čísly vylosovanými oficiálně pro jednotlivé subjekty pro letošní volby do Evropského parlamentu. Čtveřice (v posledním případě pětice) budou tedy zvány postupně podle pořadí čísel, která jim připadla. Tyto diskuse se odehrají v období od 18. května do 1. června – ve dnech, kdy jsou Události, komentáře vysílány souběžně na programech ČT2 a ČT24. Pořad moderují Daniela Drtinová, Jakub Železný a Martin Veselovský.

Hodnocení dosavadních europoslanců, bilance dosluhujícího Evropského parlamentu, kampaně napříč Evropou, srovnání programů jednotlivých stran v Česku pro volby letošní. Analýzy, rozhovory, grafy, tabulky. Detailně a přehledně. Takový bude celodenní speciál ČT24 k letošním eurovolbám. Ten bude Česká televize vysílat ve čtvrtek 28. května na zpravodajské stanici ČT24.

Česká televize rovněž připravuje tři vydání Otázek Václava Moravce Speciál. První díl bude koncipován retrospektivně a jsou do něj pozváni stávající europoslanci – lídři kandidátek politických stran, které uspěly ve volbách do EP v roce 2004. Kritériem výběru pro druhý a třetí díl jsou pak dva na sobě nezávislé předvolební agenturní průzkumy, jež zadává a financuje ČT. Hosty druhého dílu budou „dvojky“ na kandidátkách politických stran, které by pravděpodobně získaly více než pětiprocentní volební podporu. Ve třetím dílu to pak budou „jedničky“ na kandidátkách těchto uskupení.

Otázky Václava Moravce Speciál
1. díl (retrospektivní) – 19. května – Praha
2. díl („dvojky“ na kandidátkách) – 26. května – Brno
3. díl („jedničky“ na kandidátkách) – 2. června – Ostrava

ČT24 samozřejmě chystá i bohatý informační servis k volbám do EP na svém webu – www.ct24.cz.

Česká televize bude vysílat také speciál v době zveřejňování výsledků letošních voleb do Evropského parlamentu – v neděli 7. června večer. Informace k němu ČT zveřejní v samostatné tiskové zprávě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).