Hlavní navigace

Zprávy z pekla – gen. Anton Petrák v cyklu ČT Neznámí hrdinové – 20. 4.

[Tisková zpráva] Premiéra v pondělí 20. dubna na ČT2 od 20.55 hodin. Prvorepublikový důstojník bojoval hrdinně u Dunkerque. Komunisté ho poslali dvakrát za mříže, jednou se neúspěšně pokusil o útěk. Generál Anton Petrák, hrdina dokumentu Zprávy z pekla z cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy.

Sdílet

Další díl cyklu publicistických dokumentárních filmů o hrdinech, na které se velmi rychle zapomnělo, nebo zůstali zcela neznámými, přináší snímek Zprávy z pekla. Anton Petrák (1912–2009), jehož rodiče pocházeli z Moravy, byl velmi silný vlastenec. Po okupaci Československa se rozhodl odejít bojovat za československé zájmy nejdřív do Francie, později do Británie. Zde byl na vlastní žádost zařazen do speciálního kurzu na přípravu spojenecké invaze do Evropy. V roce 1944 se vylodil s dalšími československými vojáky u severofrancou­zského města Dunkerque. Za svou statečnost při jeho znovudobývání získal po válce československá i britská válečná vyznamenání. Po komunistickém převratu v Československu byl v roce 1948 degradován a poslán do pracovního tábora ve věznici Mírov. Ani tam však nerezignoval: pokusil se o útěk, za který ho dozorci krutě zbili. Během věznění sepisoval informace o podmínkách v táboře na motáky z toaletního papíru – zprávy z pekla, které se pokusil vynést ven a informovat tak západní velvyslanectví. Byl přesvědčen, že se svět musí dozvědět, co se v jejich táboře děje. Po propuštění z Mírova začal motáky zpracovávat formou deníku. Byl však znovu odsouzen a uvězněn. Motáky mu byly zabaveny, skončily v archivu a část se jich ztratila. Po roce 1989 byl Anton Petrák plně rehabilitován. Prezident Václav Havel jej vyznamenal řádem Bílého lva. Anton Petrák zemřel v únoru letošního roku, bylo mu 96 let.

„Ten příběh mne fascinoval od počátku. Voják, který se nikdy nevzdal. I když byl jako „Zápaďák" po komunistickém převratu zatčen a skončil na Mírově, nebyla to pro něj kapitulace. Bojoval se zbraní v ruce v druhé světové válce za osvobození své vlasti a ve studené válce perem i slovy za to, aby se svět dozvěděl, jaká je skutečná tvář komunistického režimu,“ říká scenárista dokumentu Luděk Navara. Režie Václav Křístek, kamera Vlastimil Hamerník, dramaturgie Jiří Sirotek, vedoucí výroby Helena Veselá. Cyklus Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy vzniká v Redakci aktuální publicistiky, vedoucím projektu je Čestmír Franěk.

Repríza dokumentu Zprávy z pekla: v pátek 24. 4. na ČT2 od 10.05 hodin. Více informací o cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy: www.ceskatele­vize.cz/program

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).