Hlavní navigace

Zrozen bez porodu – nový kriminální film Filipa Renče

[Tisková zpráva] Podle scénáře publicisty Josefa Klímy natočil v Centru dramatické tvorby brněnského studia České televize režisér Filip Renč kriminální film Zrozen bez porodu se Simonou Stašovou a Jurajem Kukurou v hlavní roli. Vysílá ČT1 v neděli 21. 3. od 20 hodin.

Sdílet

Na ČT HD mohou diváci sledovat film v nativním vysokém rozlišení.

Šestačtyřicetiletá Věra Podlipná je rozvedená, bezdětná žena, která pracuje jako zdravotní sestra v jedné brněnské nemocnici. Po neúspěšném manželství žije osaměle se svým psem. Po rodičích zdědila jistý majetek, jehož nejlukrativnější částí je zřejmě někdejší továrna, a tak si dopřává života ve zrenovovaném bytě, a také občas cestuje. Jednoho dne ji soud vyzve, aby do osmi dnů sdělila místo pobytu svého syna Miroslava Rašky, který má v místě svého trvalého bydliště několikatisícový dluh za elektřinu. Jenže, jestli paní Podlipná ví něco úplně jistě, tak je to fakt, že nikdy žádné dítě neporodila. Tuto pravdu se snaží za každou cenu dokázat, jenže příslušné instituce jí buďto nedůvěřují, a nebo mají na všechno spoustu času. A kolem Věry Podlipné se začínají dít podivné věci…. Na scéně se mj. objevuje tajemný muž, který chodí zásadně v černém a tvrdí o sobě, že je lovcem vetřelců.

Autor scénáře Josef Klíma se podle vlastních slov nechal inspirovat skutečností, že na bohaté scéně zločinu a lidské špíny obecně přibyla další sorta lidí. Vniknou potají do cizích životů jako paraziti a postupně svého nositele zahubí, ať už existenčně, finančně či přímo fyzicky. Příběh má prapůvod v realitě, skutečně se odehrál. Fabulace ho posunuje z pouhé anatomie zla, kterého je dnes všude nadbytek, a uvrhuje diváka do stále hlubší deprese – směrem k naději. K naději, že přestože se musí řadový občan v džungli dnešní doby spoléhat nejvíc sám na sebe, má naději, když nepodlehne malomyslnosti, ubránit se. Byť situace vypadá často beznadějně…

Režie: Filip Renč
Námět a scénář: Josef Klíma
Kamera: Karel Fairaisl
Střih: Jan Mattlach
Zvuk:Ladislav Ježek
Hudba: Walter Kraft
Hrají: Simona Stašová, Juraj Kukura, Jan Hrušínský, Jiří Dvořák, Jaromír Nosek, Lucia Siposova, Zdeněk Dvořák a další
Dramaturg: Jaroslav Kravka
Šéfproducent: Darina Levová
Stopáž: 97 min.
Vysílá: ČT1, neděle 21. března 2010, 20.00

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).