Hlavní navigace

Ztracena v gulagu – Věra Sosnarová v cyklu ČT Neznámí hrdinové – 29. 6.

[Tisková zpráva] Bylo jí 14 let, když ji odvlekla NKVD na Sibiř. Věra Sosnarová, hrdinka dokumentu Ztracena v gulagu z cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy. Premiéra pořadu v pondělí 29. června na ČT2 od 21:00 hodin.

Sdílet

Cyklus publicistických dokumentárních filmů o hrdinech, na které se velmi rychle zapomnělo, nebo zůstali zcela neznámými, pokračuje snímkem Ztracena v gulagu. Sovětská tajná služba NKVD odvezla Věru Sosnarovou, její sestru Naďu a maminku Libuši na Sibiř koncem druhé světové války. Československo bylo stále válečnou zónou, kterou dobyla Rudá armáda. V pověstných táborech Gulag (Hlavní správa nápravně-pracovních táborů), potom v kolchozech a průmyslových závodech strávila Věra Sosnarová téměř dvacet let. Do Československa se obě sestry mohly vrátit až v roce 1964. Ovšem jen s podmínkou, že o tom, co v Rusku zažily, budou mlčet, jinak je čeká další deportace. Po návratu do vlasti se musely hlásit v brněnské úřadovně StB. Na začátku tohoto tragického příběhu jedné československé rodiny byla láska. Matka Věry a Nadi, původním jménem Ljubov Gavrilovna Melka, se během občanské války zamilovala do československého legionáře Šímy a s ním také v roce 1920 z bolševického Ruska odešla. Vzali se ještě na lodi. V Československu zůstala i poté, kdy se s legionářem Šímou rozešla a našla si nového partnera. Odchod ze země považovaly sovětské orgány za zradu socialistické vlasti.

„Setkání s paní Věrou Sosnarovou bylo pro mě něčím zcela neobvyklým. Přes všechno, co prožila a hlavně přežila v bolševickém Rusku, stále věřila, že se jednou do své vlasti vrátí. Její víra i touha jí pomohly překonat všechna utrpení. A i když i po návratu do vlasti zažila mnoho bezpráví, nikdy nezatrpkla. Přišlo mi neuvěřitelné, že tak dlouho dokázala v sobě ty strašné zážitky nosit a nikomu se nesvěřit. Její muž se to nedozvěděl nikdy a její synové až po teprve nedávno. A tak její vyprávění bylo vlastně po tolika letech vysvobozením i pro ni", říká scenárista a režisér dokumentu Zdeněk Všelicha. Dramaturg Jiří Sirotek, kamera František Okrouhlík, vedoucí výroby Helena Veselá. Cyklus Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy vzniká v Redakci aktuální publicistiky, vedoucím projektu je Čestmír Franěk.

Repríza dokumentu Ztracena v gulagu: v pátek 3. 7. na ČT2 od 10.05 hodin

Více informací o cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy: www.ceskatele­vize.cz/program