Hlavní navigace

Ztraceni v sobě Úspěšný dokument Silvie Klekové v repríze 3. 3. 2010 na ČT2

[Tisková zpráva] Na konci loňského roku udělil Vládní výbor pro zdravotně postižené občany 1. cenu v soutěži publicistických prací zaměřených na problematiku zdravotního postižení Silvii Klekové z redakce zpravodajství TS Ostrava za dokument zařazený do cyklu Ta naše povaha česká, který nese název Ztraceni v sobě. Zpracovává řadu aktuálně žhavých otázek na téma Alzeheimerova choroba. Dokument zaujal odborníky, kteří se zaměřují na zdravotnickou péči a pečovatelskou službu, následně si jej vyžádali pro možnost uplatnění při vzdělávání zdravotních sester. Vyvolal řadu reakcí u televizních diváků, zejména u takových, kteří problémy spojené s tímto onemocněním řeší ve své rodině. Cyklus Ta naše povaha česká zařazuje tedy reprízu dokumentu Ztraceni v sobě na středu 3. března 2010 na programu ČT2 ve 20:00 hodin.

Sdílet

Pár poznámek k obsahu: S nevyléčitelnou nemocí, která postupně bere člověku to, co se za celý život naučil, žije v České republice až 120 tisíc lidí. Alzheimerova choroba, nejčastější neurodegenerativní onemocnění, přichází nenápadně, pomalu, a nevratnými změnami v mozku významně mění osobnost po stránce psychické, a nakonec i fyzické. V pokročilých fázích nemoci zasahuje zvláště okolí nemocného, který už sám sebe příliš nevnímá, a bolestivě poznamenává život jeho nejbližších i známých.

Otázek kolem Alzheimera je tedy celá řada: jak poznat přicházející příznaky, jak vnímá česká populace tyto nemocné, do jaké míry se počátky nemoci bagatelizují, přičemž následky v podobě zhoršujícího se stavu jsou pak už nezvratné? Kdo si uvědomuje, že celkové stárnutí populace přinese i větší počet těchto onemocnění a bude nutno tomu přizpůsobit zdravotnická i sociální zařízení? Jak je na tom Česko ve srovnání s jinými vyspělými zeměmi v léčbě této nemoci a neoddělitelné sociální péči o pacienty? A za jak dlouho – a pokud vůbec, bude možné tuto velmi zvláštní a nevyzpytatelnou nemoc s úspěchem léčit? Odpovědi na tyto otázky hledali autoři cyklu Ta naše povaha česká.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).