Hlavní navigace

Zvláštní znamení – pořad z cyklu České televize Experiment – 31. ledna

[Tisková zpráva] V sobotu 31. 1. na ČT1 od 17.20 hod. Modelka a vicemiss Kateřina Pospíšilová patří mezi nejkrásnější české dívky. Experiment ČT zjistí, do jaké míry je její život na půvabech postaven – pod maskou popáleniny druhého stupně Kateřina na krátkou dobu o svou krásu přijde.

Sdílet

Kateřině Pospíšilové muži nadbíhají, všude se automaticky stává středem zájmu. Každý si ji rád a se zalíbením prohlédne. Dokázala by modelka žít bez své krásy? V pátém díle vzdělávacího cyklu Experiment její půvab zmizí pod maskou popáleniny druhého stupně. Diváci se seznámí s životem v kůži člověka se znetvořenou tváří. Kateřina se nejdříve pokusí zachovat si práci v modelingu, kde se však okamžitě setká s příkrou zpětnou vazbou. Podaří se jí prosadit se v jiném povolání? Jak zvládne pohledy na ulici? Co na její nový vzhled řekne její přítel?

„Byla jsem překvapená, jak moc lidi na moji znetvořenou tvář koukali. V metru, na ulici, v baru… Všude jsem byla středem nechtěného zájmu. Asi bych zůstávala většinu času doma," prozrazuje Kateřina své pocity. Mentorkou-rádkyní jí bude Helena Povejšilová, které před mnoha lety oheň navždy zdeformoval tvář. Ukáže své fotografie a sdělí zážitky s reakcemi okolí. V pořadu promluví také její dcera, jež jako malé dítě špatně nesla posměšky okolí na matčino postižení.

Repríza: 6. 2. na ČT2 od 09.35 hodin. Více informací: www.ceskatele­vize.cz/experi­ment

Nový vzdělávací cyklus České televize Experiment se soustředí na existující předsudky a stereotypy vůči „jiným“, snaží se prozkoumat a zaznamenat příčiny těchto přetrvávajících postojů. Často si totiž své vlastní chování vůči těmto lidem ani neuvědomujeme a právě možnost pocítit vše „na vlastní kůži“ nám může otevřít oči. Jde o zahraniční licenci společnosti Distraction. Pořad poprvé vysílala Novozélandská televize (TVNZ), později byl vysílán v několika zemích.

Česká společnost je stále velmi nedůvěřivá, někdy dokonce přímo nepřátelská vůči těm, kteří jsou z nějakého důvodu jiní. Může jít o jinou barvou pleti, o jinou národnost, zdravotní handicap apod. Může ale jít třeba jen o lidi evidentně sociálně slabší, o seniory či lidi obtížně komunikující. Česká populace totiž trpí dosti rozšířenými stereotypy, podle kterých hodnotí svět kolem sebe a neznámé lidi, na které narazí. A pokud se již někdo, kdo je odlišný nebo postižený, setká se vstřícností a ochotou pomoci, tak málokdo z jeho okolí ví, jak se k němu má a může chovat a co dotyčný opravdu potřebuje.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).