Hlavní navigace

Antiviry online: Hodně muziky za málo peněz?

Pavel Čepský 23. 2. 2012

Služby, které prostřednictvím webového prohlížeče zkontrolují počítač, patří mezi oblíbené. Co ve skutečnosti nabízejí a kterou si proč vybrat?

Pokud uživatelé nechtějí instalovat klasický desktopový antivir, a přesto chtějí čas od času zkontrolovat obsah počítače, nabízejí se jim takzvané online antiviry. Ty poskytují klasickou kontrolu, viry detekují podle výchozí databáze signatur a mohou i infikované soubory vyléčit, případně smazat. K dispozici je jich poměrně velké množství, liší se jak nabídkou funkcí, tak uživatelským prostředím, kterým disponují.

Hned v úvodu je zapotřebí podotknout, že většina online antivirů ve skutečnosti úplně online není – zpravidla tedy nečekejte, že by se nemusela stahovat žádná data a kontrola proběhla opravdu online. Z velké míry jsou online antiviry řešení tak, že se prostřednictvím webového prohlížeče stáhne odpovídající komponenta (například CAB soubor apod.), která poté kontrolu a případné následující akce provede. Z tohoto principu vyplývá, že se podle aktuálně používaného prohlížeče použije daná technika.

Mezi výhody online antivirů kromě dostupnosti zdarma patří rychlé použití, minimální zaneřádění počítače a nízké vytížení systémových zdrojů. Velké množství z nich navíc zvládne infikované soubory nejen najít, ale také je smazat či vyléčit, nemusí to však být pravidlem ve všech případech. Již z principu základního návrhu samozřejmě online antiviry oproti desktopovým aplikacím nemohou posloužit při ochraně systému v reálném čase a jedná se o odlehčené verze robustnějších řešení daných výrobců. Mezi pozitiva tak patří použití odpovídajícího skenovacícho enginu a stažení aktuální databáze signatur před zahájením kontroly.

ESET Online Scanner

www.eset.cz/eset-online-skener

Online antivirus od společnosti ESET se v Internet Exploreru instaluje spouští v podobě CAB souboru, musíte povoleno zpracování ActiveX. Pokud zrovna nepatříte mezi uživatele či fanoušky Internet Exploreru, je k dispozici alternativní varianta pro Chrome, Firefox, Operu a další prohlížeče, i když už nejde o tak transparentní online verzi – stáhne se drobný instalátor ESET Smart Installer, která spustí Online Scanner „offline“ a po dokončení antivirové kontroly dovolí dočasné komponenty odebrat, tedy nezanechat žádná průvodní data.

Hned v úvodním dialogu ESET Online Scanner prozrazuje možnost odstranění nákazy u infikovaných souborů, implicitně je tato možnost zapnutá. K dispozici je léčení, resp. úplné smazání nakažených dat. Využít můžete i volby pro zapnutí kontroly komprimovaných archivů, čímž se samozřejmě protáhne čas potřebný ke kompletnímu skenování, resp. detekci rootkitů komponentou Anti-Stealh. ESET Online Scanner automaticky detekuje jiné antivirové programy v systému a upozorní vás na možné komplikace, nicméně jejich deaktivace není nutnou podmínkou pro spuštění kontroly.

Eset
ESET Online Scaner nabízí základní možnosti nastavení a detekci rootkitů

F-Secure Online Scanner

www.f-secure.com/en/web/­labs_global/re­moval/online-scanner

Zdarma dostupná online skener od F-Secure potěší nabídkou češtiny mezi ostatními jazykovými mutacemi, a díky javovému zpracování také širokými možnostmi použití napříč různými prohlížeči. Vyžadováno je JRE 6 Update 10 nebo vyšší. V úvodním dialogu si můžete vybrat ze tří základních typů kontroly (kritická umístění, kompletní testování a uživatelem definované oblasti), po stažení aktuální databáze poté dojde k vlastní kontrole. Mezi možnostmi podrobného nastavení nechybí volby pro detekci rootkitů a heuristickou analýzu, resp. přizpůsobení typů kontrolovaných souborů.

Panda ActiveScan

www.pandasecu­rity.com/home­users/solution­s/activescan/

Tento online antivirus dovoluje hned v prvním kroku zvolit typ kontroly, vybrat si můžete z rychlého testu i kompletního skenu. V pokročilejším nastavení lze zvolit test zaměřený speciálně na složku s dokumenty, e-maily, případně libovolné umístění. V Internet Exploreru je odpovídající komponentou CAB soubor, kontrolu lze však použít i v dalších nejrozšířenějších prohlížečích. Oproti jiným online antivirům probíhá kontrola přímo v původním okně (bez automatického popup), zobrazuje se průběžná statistika a výsledky. Pokud je nalezen virus, zvládne ActiveScan i jeho odstranění. V nabídce podporovaných jazyků chybí čeština, což však vzhledem k jednoduchosti ovládání není nijak drastickou překážkou.

panda
Možnost rychlého testu vybraných oblastí

VirusTotal

www.virustotal­.com

Služba VirusTotal oproti jiným antivirům naplňuje přívlastek „online“, jelikož není zapotřebí, aby uživatel instaloval jakékoliv komponenty, resp. stahoval podpůrná data. Nezaměřuje se na otestování vybraných souborů či složek přímo v počítači, slouží ke kontrole vybraného souboru. Uživatel tedy nalistuje požadovaný soubor (maximální velikost je limitována hranicí 32 MB) a VirusTotal poté jeho obsah zkontroluje pomocí jader desítek antivirů. Použití je tedy nasnadě: pokud je podezření na nákazu konkrétního souboru nebo planý poplach právě používaného antiviru, lze si takto ověřit nebezpečí bez instalace dalších programů.

virustotal
Výsledek kontroly službou VirusTotal

Bitdefender Quickscan

www.bitdefender­.com/scanner/on­line/free.html

Také Quickscan patří mezi antiviry, které fungují opravdu online, tedy bez stahování komponent přímo do uživatelova počítače. Výhodou je tedy rychlé spuštění a kontrola dat, k dispozici je také rozšíření prohlížeče pro budoucí kontroly bez nutnosti přímé návštěvy daných webových stránek. Test se zaměřuje kritické oblasti, a proto nelze Bitdefender využít pro kontrolu uživatelem definovaných dat, natož skenování kompletního obsahu pevného disku. Po skončení testu je vygenerována souhrnná zpráva, která poskytuje přehled testovaných souborů a výsledek.

WT100

Další online antiviry, které patří mezi oblíbené:

Které vlastnosti u online antiviru preferujete vy, a používáte některý? Podělte se o své zkušenosti a doporučte některý z uvedených či jiných ostatním čtenářům v diskuzi pod článkem.

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Podnikatel.cz: ČOI zamířila na e-shopy. Zaplatí 1,5 milionu

ČOI zamířila na e-shopy. Zaplatí 1,5 milionu

Podnikatel.cz: Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

DigiZone.cz: Nejnovější špičkové TV ve videu

Nejnovější špičkové TV ve videu

Lupa.cz: Proč jsou firemní počítače pomalé?

Proč jsou firemní počítače pomalé?

Lupa.cz: Jak levné procesory změnily svět?

Jak levné procesory změnily svět?

Vitalia.cz: Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

DigiZone.cz: Pure má tři nové přijímače DAB

Pure má tři nové přijímače DAB

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Podnikatel.cz: Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

DigiZone.cz: LG OLED65E6: první pohled

LG OLED65E6: první pohled

Podnikatel.cz: EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

DigiZone.cz: Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

120na80.cz: Běžci, co jíst poslední dny před závodem?

Běžci, co jíst poslední dny před závodem?

Vitalia.cz: Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

DigiZone.cz: O2 TV doplnilo kanály HBO v HD

O2 TV doplnilo kanály HBO v HD