Hlavní navigace

Automatické dokupování dat jako nekalá praktika: ČTÚ vyšetřuje O2

 Autor: O2
Jan Beránek 16. 9. 2015

Během srpna se regulátor pustil do vyšetřování rozděleného operátora. Narozdíl od Vodafonu ale s O2 rozjel hned dvě správní řízení.

Možná ani Vodafone netušil, co se rozjede po jeho rozhodnutí z loňského září, kdy spustil službu, která zákazníkům automaticky dokoupí vyčerpaný datový limit. Nakonec z toho byla milionová pokuta od ČTÚ.

Po Vodafonu podobnou službu nabídlo i O2. A i tento operátor si tím vysloužil pozornost úředníků z vysočanského úřadu. ČTÚ na základě podnětů účastníků a také na základě vlastních zjištění zahájil v měsíci srpnu se společností O2 správní řízení z moci úřední pro podezření ze spáchání deliktu spočívajícího v porušení zákazu užití nekalé obchodní praktiky, potvrzuje monitorovací zpráva ČTÚ.

O2 mělo pochybit v tom, že všem účastníkům, kteří dosáhli limitu FUP, automaticky aktivovalo obnovení objemu dat, aniž by si předem účastníci tuto možnost výslovně zvolili. Účastníkům, kteří automatickou obnovu objemu dat aktivně neodmítnou (například z toho důvodu, že změnu smlouvy nezaregistrovali), může být vyúčtována podstatně vyšší cena oproti ceně základního balíčku dat, který do této chvíle využívali, vadí telekomunikačnímu úřadu.

O2 se brání a vytasilo se s čísly. „Statistiky nám po čtyřech měsících potvrzují, že obnova dat se ve skutečnosti týká zatím jen velmi malé části náročných zákazníků – zhruba čtyř procent. Tři čtvrtiny z nich patří do věkové skupiny do 35 let a 83 procent jich vlastní chytrý telefon vyšší kategorie. Pro většinu ostatních lidí se tak nic nemění, protože jim stačí základní objem dat v jejich tarifu,“ tvrdí mluvčí operátora Kateřina Mikšovská. 

Podle Mikšovské je rozšíření možností čerpat služby logickým důsledkem rozvoje odvětví a firma podobnou změnu v minulosti několikrát uskutečnila, například při plošné aktivaci roamingu. „Správnost tohoto postupu přitom potvrzuje i rozhodnutí kontrolních úřadů. Podstatné bylo, že samotná aktivace roamingu byla zdarma a zákazník za něj platí až ve chvíli, kdy skutečně využil nějakou službu v zahraniční síti. Obdobně funguje i obnova dat – zákazníkům se čerpaná data na faktuře objeví až ve chvíli, kdy je skutečně využijí, samotné zpřístupnění možnosti data i po vyčerpání FUP dále čerpat samozřejmě zpoplatněno není,“ dodává Mikšovská.

ČTÚ se na O2 zaměřil hned potom, co se obnovování rozjelo. Těm účastníkům, kteří mají pocit, že jim byla data neoprávněně účtována bez jejich souhlasu, důrazně doporučujeme z důvodu zachování práv a lhůt pro případné vedení sporného řízení (o námitce proti vyřízení reklamace) daný postup u společnosti O2 reklamovat, říkal už v květnu mluvčí úřadu Martin Drtina.

MIF16

To ale není všechno. Automatické obnovení dat si v případě O2 vyžádalo ještě jedno správní řízení. A to pro podezření ze spáchání správního deliktu spočívajícího v „nedodržení zákonem stanovené informační povinnosti týkající se předmětné změny smlouvy, kterou bylo do smluvních podmínek implementováno automatické obnovení objemu dat.“

Jinými slovy – ČTÚ si myslí, že šlo o změnu podstatné náležitosti smlouvy, která vede ke zhoršení postavení účastníků. Tím pádem mělo O2 informovat zákazníky o tom, že mohou bez sankcí ukončit smlouvu v případě, že se jim nové podmínky nelíbí. 

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Opuncie je plod kaktusu. Pozor na trny

Opuncie je plod kaktusu. Pozor na trny

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

DigiZone.cz: Pure má tři nové přijímače DAB

Pure má tři nové přijímače DAB

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

120na80.cz: Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

DigiZone.cz: Test: brýle pro virtuální realitu Exos Urban

Test: brýle pro virtuální realitu Exos Urban

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

DigiZone.cz: Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

DigiZone.cz: Banaxi: videa kdekoli na světě

Banaxi: videa kdekoli na světě

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

120na80.cz: Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Vitalia.cz: Když všichni seli řepku, on vsadil na dýně

Když všichni seli řepku, on vsadil na dýně

Vitalia.cz: Jaký je rozdíl mezi brambůrky a chipsy?

Jaký je rozdíl mezi brambůrky a chipsy?

Lupa.cz: Jak levné procesory změnily svět?

Jak levné procesory změnily svět?

Podnikatel.cz: Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Podnikatel.cz: EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

Podnikatel.cz: Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

DigiZone.cz: UPC má v nabídce Discovery v HD

UPC má v nabídce Discovery v HD