Hlavní navigace

Dopočítávání do osmičky

Vojtěch Bednář 24. 11. 2008

Nová verze nejpoužívanějšího webového prohlížeče na světě spatří světlo světa příští rok. Je to událost, kterou celý Internet (ne)očekává s napětím.

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Internet Explorer s pořadovým číslem osm bude na trh, ačkoliv toto slovo se k oblasti webových prohlížečů příliš nehodí, uveden patrně v polovině příštího roku. Na planetě Internetu se tím objeví, byť s určitým zpožděním, další generace doslova kultovní hvězdy. Softwarového produktu, který se podle všeho minul svým původním určením, který se zpožděním deseti let začíná být využíván k tomu, k čemu byl míněn (tzn. k provozu na prostředí nezávislých aplikací), a který přesto ve své oblasti způsobil stejný fenomén, jako kdysi Xerox ve světě kopírování. To znamená, že s ním byl ztotožněn.

Nechejme stranou skvělé nové vlastnosti, které má osmička přinést, stejně tak jako polemiky, zda se nestandardní nápady z dílny Microsoftu (mám tím na mysli Web Slices) v ní obsažené ujmou, nebo nikoliv. Položme si otázku, která na první pohled asi vypadá atypicky, respektive mimo technické téma. Je IE8 produktem očekávaným, nebo spíše produktem nutným?

Když srovnáme její vývojový cyklus s cyklem předchozí verze IE7, nezbývá nám než konstatovat, že Microsoft zařadil vyšší rychlost a odklad na tom moc nemění. Posunutí vydání IE8 na rok 2009 celkem dobře koresponduje s očekávaným datem uvolnění nové verze klientského operačního systému (Windows 7). Internet Explorer je majoritní webový prohlížeč, byť je jeho podíl pozvolna a vlivem mnoha okolností pomalu ukusován konkurencí. Prakticky všechny moderní webové aplikace běží v IE7 a 6, což jsou nejpoužívanější verze. IE6 je ale ve srovnání s IE7 mnohem méně uživatelsky komfortní a tak jej najdeme spíše tam, kde z nějakého důvodu nelze provést aktualizaci na poslední verzi.

MIF16

Internet Explorer 8 je oproti IE7 podstatně menší změnou, než byl 7 oproti 6. Neřeší žádné podstatné problémy, nepřináší, přes PR propagaci, žádnou podstatnou funkci. Není závažnou bezpečnostní záplatou ani aktualizací nutnou pro zachování kompatibility, či další rozvoj služeb (autoři Web Slices prominou). Dalo by se říct, že představuje rutinní krok pomalé evoluce webového prohlížeče, asi jako Firefox 3 představoval stejný krok ve srovnání s Firefoxem 2. Zatímco tvůrci Firefoxu slaví nové verze svého produktu ohňostroji a globálními mejdany, programátoři Microsoftu si nejspíše ze všeho nejvíce oddechnou. Bylo-li totiž avizované zpoždění osmé verze skutečně způsobeno jejich zaplavením zpětnou vazbou, znamená to, že aktuální sestavení ještě není ani zdaleka hotovým produktem.

Z předchozího víceméně vyplývá, že ač se IE8 vyvíjí v poměrně komplikovaném těhotenství, a termín porodu, byť žádný nebyl oficiálně stanoven, se nepodařilo dodržet, přenošené dítě nebude, až spatří svět, vítáno davy, jako spíše malou skupinkou skalních fandů. Krátce a dobře, že není zase tak moc očekáváno ani uživateli, ani tvůrci webů a že slavnostní dopočítávání do nuly, tedy do osmičky, které kvůli němu Microsoft nepochybně rozpoutá, bude spíše formalitou. Je otázka, nakolik bude taková de-revolucionizace webového prohlížeče na škodu, nebo spíše ve prospěch jeho uživatelů. Já myslím, že ve srovnání s nekonečným čekáním na prohlížení v panelech (IE6-IE7) spíše ve prospěch.

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?