Hlavní navigace

Facebook vyhodil zpravodajský tým a neuhodnete, co se stalo

Daniel Dočekal 6. 9. 2016

Nedávno ohlášený boj Facebooku proti clikbaitingovým titulkům i aféra s trendujícími tématy má zajímavé pokračování s velmi užitečným poučením.

Když před několika týdny jeden z bývalých editorů trendujících témat na Facebooku poskytl médiím interní „návod“, podle kterého měli editoři hodnotit zprávy, vedlo to k aféře okolo toho, jak sociální síť témata vybírá.

Aby byla vyvážená, objektivní a vůbec správná, spravoval je totiž tým editorů. Jenže, jak se ukázalo, editoři jsou jen lidé, takže výběr odkazů vykazoval znaky zkreslení podle toho, jaké názory sami editoři zastávají. A navíc byl ovlivněný tím, že dostali návod, co mají považovat za správné, co mají ukazovat a co naopak potlačovat. O aféře jsme podrobněji psali v Facebook prý záměrně ovlivňoval zprávy předkládané uživatelům.

Současně s touto událostí navíc Facebook vyrazil do boje proti clikbaitingovým titulkům. Prý „naučil umělou inteligenci“ rozpoznávat titulky, které lákají ke kliknutí, ale pak neplní očekávání. Případně jsou prostě zcela vymyšlené jenom proto, aby na ně uživatelé klikali. Už jenom představa o tom, že software bude podle vzorků několika tisíc titulků určovat, jaký titulek je správně, či špatně, je úsměvná, ale budiž. Facebook se dlouhodobě prezentuje jako firma, která umělé inteligenci a algoritmům rozumí.

Facebook vyhodil tým editorů Trendů

Jenže tím to nekončí. Na aféru s trendy nakonec Facebook zareagoval s mírným zpožděním vcelku klasicky: na hodinu vyhodil tým lidí, kteří se starali o to, aby výběr trendujících článků dával smysl a aby se mezi ně nedostaly žádné výmysly. Jejich práci se rozhodl svěřit stroji, asi tak stejně, jako to dělá Twitter. Jenže už u Twitteru víme, že tamní trendy jsou dost zoufalé. Ale také to, že je běžně možné je ovlivnit.

Výsledek se brzy dostavil. Chvíli poté, co Facebook tým editorů vyhodil, se tak do trendů dostal zcela smyšlený pseudo článek („BREAKING: Fox News Exposes Traitor Megyn Kelly, Kicks Her Out For Backing Hillary“).

V praxi tak můžete vidět, že pokud výběr svěříte algoritmu, který vychází z toho, co lidé na Facebooku sdílí, může to vést k vypíchnutí nesmyslů a lží. Algoritmus totiž nedokáže pořádně poznat, že jde o výmysl – a v tomto případě to šlo poznat už jenom z titulku, ale nakonec i samotného obsahu.

Tým editorů sice ke své práci používal podobný (nebo skoro stejný) algoritmus, ale konečný výběr odkazů zpracovával do textové podoby a také články ověřoval a schvaloval. Pokud by něco takového stále fungovalo, výše uvedený „BREAKING“ nesmysl by se ven mohl dostat jenom těžko. Ve skutečnosti ani nešlo o článek, ale o tři odstavce textu bez uvedeného zdroje, které lze snadno odhalit jako výmysl, hoax či prostě záměrná manipulace.

Algoritmus bude bojovat s nekvalitními titulky

Je tedy vcelku jasné, jak to dopadne i s oním algoritmem, který má bojovat s nekvalitními titulky. Nebude mít sice asi zásadní problém poznat takové ty klasiky „Událost … neuhodnete, co se stalo“, ale bude mít zásadní potíž odhalit šikovně napsaný titulek, který nebude odpovídat obsahu článku. A naopak, bude jiné titulky označovat neprávem, což povede k postihům stránek a webů bez reálného základu.

Stejně jako je možné ovlivnit algoritmus pro výběr trendů, bude možné i poškozovat weby a stránky podvrhováním „nekvalitních“ titulků. Nikde nebudou lidé, kteří by zasáhli, ověřili a napravili škodu.

Celé je to ale nakonec plně v souladu s představami o tom, že lidé nejsou potřeba a všechno zvládají algoritmy. Co na tom, že oběťmi algoritmů nakonec budou právě lidé.

Našli jste v článku chybu?

6. 9. 2016 11:34

Karel (neregistrovaný)

Podle mě schválně a velmi vtipně zvolený nadpis :))

6. 9. 2016 8:07

Jako vždy tisková zpráva FB mají cí zacíl upevnit zdání toho že FB to má pod kontrolou a že inzerenti se na něj mohou spolehnout.

Vitalia.cz: Z tohoto konopí dělají léčivé masti

Z tohoto konopí dělají léčivé masti

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

DigiZone.cz: Flix TV má set-top box s HEVC

Flix TV má set-top box s HEVC

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Lupa.cz: Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla