Hlavní navigace

Kdo jsou největší slídilové? Ceny Big Brother Awards 2012 předány

Autor: Big Brother Awards
Jan Handl

V pražském kině Atlas byly už poosmé předány ceny největším slídilům v oblasti informačních technologií. Jediné pozitivní ocenění získal publicista Jiří Peterka.

Ceny Big Brother Awards vyhlásila nevládní nezisková organizace Iuridicum Remedium. Večerem provázela moderátorka Lejla Abbasová a jedinou pozitivní cenu si za svoji publikační a přednáškovou činnost odnesl publicista Jiří Peterka.

V kategorii dlouhodobých slídilů „zvítězila“ městská část Praha 13, a to díky snaze o osazení svého území co největším počtem bezpečnostních kamer. „Oceněna“ byla i Evropská unie za aktivity vedoucí k osazování systému eCall do všech aut vyrobených od roku 2015.

Firemním slídilem je Microsoft za šmírování domácností svým Kinectem, úředním slídilem bylo vyhlášeno Ministerstvo práce a sociálních věcí za projekt sKarty.

Novou nebezpečnou technologií jsou podle organizátorů akce lyžařské turnikety sloužící ke sledování zákazníků na českých horách. Policie ČR a její Úřad odhalování korupce a finanční kriminality si zasloužil výhru v anketě výrokem svého člena Zdeňka Ondráčka, který obhajuje odběr DNA vzorků u bezúhonných občanů. 

UX17_pulpitel2

A slídilem mezi národy bylo vyhlášeno Rusko za svoji snahu o monitorování a ovlivňování obsahu sociálních sítí a cenzurování internetu.

Připomeňme, že v loňském ročníku Big Brother Awards „vyhrálo“ například ministerstvo zdravotnictví (za zpracováváním údajů o občanech ve zdravotních registrech), pražský Dopravní podnik (za přípravy systému sledování a detekce podivného chování v pražském metru), Český statistický úřad (za Sčítání lidu, bytů a domů 2011) nebo prohlížeč Amazon Silk. Pozitivní cenu loni získal Seznam za „user friendly“ podmínky ochrany osobních údajů svých služeb.

Našli jste v článku chybu?
17. 1. 2013 22:41
x (neregistrovaný)

Ono nejen pozna pocet, tech osob, ono pozna zcela konkretni osoby. Technicky neni problem napr zjistovat data typu "tatinek se vecer dival na Pcko, maminka dopoledne cucela na samadoma .... deticky cumi na animacek" ... porad nic proti nicemu? Mno regnete si M$ market, registrujte si tam kreditku ... a voiala, mame ty data naprosto jmenovite.

17. 1. 2013 13:14
Fred (neregistrovaný)

A v cem spociva to smirovani, když nejake zarizeni rozpozna počet sledujících osob? Jake informace z toho ma MS, nebo jina firma? Pokud jsem to spravne pochopil MS si tu technologii navíc nechal jen patentovat a zadne takove zarizeni se na trh ani nechysta...