Hlavní navigace

Kdokoliv z Google+ může poslat e-mail uživateli Gmailu, aniž zná jeho adresu

Daniel Dočekal 10. 1. 2014

Poněkud zvláštní funkce doplněná do Gmailu umožňuje poslat e‑mail uživateli Gmailu, i když jeho e‑mailovou adresu neznáte. Postačí k tomu, že má profil na Google+.

Google+ podle mého názoru ze všeho nejvíce potřebuje vrátit použitelný design, konečně zpřístupnit plné API, získat přístup k analytickým informacím o příspěvcích, zrušit absurdní a neovlivnitelnou filtraci příspěvků a zajistit pro tamní stránky, že budou k šíření informací sloužit alespoň tak špatně jako ty na Facebooku. Ale to jej patrně netrápí a místo toho se snaží integrovat Google+ i tam, kde to vůbec smysl nemá.

Na Gmailu sice také máte možnost poslat e-mail kontaktu z Google+ (ten si musíte na Google+ přidat do kruhu), ale v tomto článku jde skutečně o posílání e‑mailů z Google+ do Gmailu. 

Jakýkoliv uživatel na Google+ může poslat e‑mail do vašeho Gmailu přes váš profil na Google+, i bez znalosti vaší mailové adresy. Tuto funkčnost Google nadělil všem uživatelům, aniž by o ni měli zájem, takže je dobré vědět, že je možné ji zakázat nebo alespoň změnit.

Odesílatel se vaši e‑mailovou adresu nedozví (jen odpovíte‑li mu, pak ano). Funkce je nastavitelná mezi možnostmi nikdo, kruhy, rozšířené kruhy a kdokoliv na Google+. Můžete si to tedy buď zcela vypnout, nebo ponechat omezené na kruhy.

Jestliže jste si Gmail přepnuli na nový systém několika složek s došlou poštou, pak je také dobré vědět, že tyto e‑maily budou končit ve složce „sociální“, pokud nepocházejí od lidí, které máte v kruzích. E‑maily od lidí v kruzích končí v klasické složce příchozí pošty.

Google se navíc zjevně trochu bojí zneužívání, protože přidal přece několik omezení — člověk, kterého nemáte v kruzích, vám může z Google+ poslat tímto způsobem pouze jeden e‑mail (Google mimochodem upozorňuje, že pokud odesílatel odpovídá sám sobě, tak může pokračovat v konverzaci mailem.) Možné zneužívání doporučuje Google nahlašovat.

Dále, máte‑li na Google+ hodně sledujících, pak vám funkci Google nenastavil automaticky na kohokoliv na Google+, ale na kruhy. A používáte‑li Google Apps, pak tuto funkčnost nemáte automaticky zapnutou.

Až budete hledat možnost změnit nastavení, hledejte v záložce General/Obecné, a nečekejte, že to „třeba přidali logicky na konec“. Je to utopené kdesi v první třetině jako „Email via Google+“. Případnou nápovědu najdete v Emailing Google+ connections (E-mailová komunikace s kontakty z Google+). 

Obecně by mi připadlo skvělé mít sociální sítě a e‑mail nějak integrované. V případě Facebooku je tamní interní e‑mail prokletí, protože je zcela oddělený od e‑mailu (a v nové podobě Facebooku konvertovaný do miniaturního chatovacího okénka). Ale Google+ nikdy „interní“ e‑mail neměl, takže silná potřeba provázání u něj nebyla. Pokud navíc chci, aby mi cizí lidé mohli posílat e‑maily, pak prostě v profilu zveřejním svůj e‑mail. Z tohoto pohledu dost těžko chápu novou funkčnost Google+/Gmailu jako potřebnou.

Našli jste v článku chybu?

10. 1. 2014 11:00

tominot (neregistrovaný)

Nemusím zverejniť email na stránke aby si ho našiel spamovací bot, ale niekto kto pozná moje meno ale nevie email, môže si ma nájsť na G+, poslať mi email s otázkou a ja ak uznám za vhodné mu odpíšem (a tým mu vedome prezradím email) alebo neodpíšem a tým pádom naša komunikácia skončila.

Niečo ako keby vám niekto poslal domov list preto, že vaše meno vie, adresu tiež ale po rokoch nevie váš mobil ani email ale potrebuje vás kontaktovať.

V tejto dobe mnoho ľudí "chráni" svoje súkromie až tak, ž…

10. 1. 2014 11:58

Jojo (neregistrovaný)

Přitom by stačilo si vybírat mezi Friends jen rozumné lidi, příp. u těch ostatních vypnout zobrazování jejich ptákovin :-)

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Lupa.cz: Na koho se v Křišťálové Lupě nedostalo?

Na koho se v Křišťálové Lupě nedostalo?

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Podnikatel.cz: Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Podnikatel.cz: Berňák kvůli EET prodlužuje otevírací dobu

Berňák kvůli EET prodlužuje otevírací dobu