Hlavní navigace

Popírači Internetu (jako média)

Jan Handl

I takoví lidé dnes existují a s jejich argumenty se dá bojovat jenom těžko. I když jsou pro nás nesmyslné. Aneb o střetu staré školy s generací, která si myslí, že Internet je všechno…

Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Třeba i čtenáři Lupy asi budou souhlasit s tím, že Internet je kromě jiného důležité médium. Čtenáři Lupy jsou ale přece jenom trošku jiní než česká populace jako celek. Občas se přihodí setkání s člověkem, který celý slavný Internet považuje za snůšku zmatených a nepravdivých informací, které nemají v podstatě žádný význam.

Vy si na tom Internetu píšete co chcete, samé lži, říká obvykle ukázkový „popírač Internetu“. Ano, lhát se dá na Internetu, ale stejně tak v novinách, v televizi nebo na billboardech. Jde o důvěru v médium a zcela jistě existují na Internetu miliony stránek, na kterých se objevují lži a pomluvy. Lže se ale i v televizi a v novinách a vůbec všude. Jestliže se to někomu nelíbí, může se bránit, soudit, nebo autora lží prostě zfackovat. Výše uvedené argumenty, srovnání Internetu a ostatních médií, jsou ale pro „popírače Internetu“ až moc složité.

Jestli jste se opravdu někdy setkali s „popíračem“, víte moc dobře, o čem je řeč. Další téma k diskuzi je srovnání Internetu a tisku v oblasti samotných výstupů. Noviny jsou na papíře, dá se jimi listovat a případně je i v nejhorším použít na toaletě. Jde o parafrázi populárního filmového kompjůtr nepodojíš. Je důvěra v Internet jako médium (zdroj informací) opravdu daná tím, že jsou sdělení nehmotná? U mnoha lidí ano, a to se můžeme divit dohromady všichni třeba celý den.

UX17

Výhody Internetu známe, ale těžko se „popíračům“ vysvětlují. Rychlý přístup k informacím, možnost na sdělení jednoduše reagovat. Proboha, a co z toho, zazní rychlá odpověď „popírače“. Je přece potřeba něco, na čem se ten Internet prohlíží! To si mám kupovat počítač? K čemu, když si můžu koupit za dvanáct korun noviny nebo se podívat na zprávy v televizi? Tady prostě Internet jako médium nemá šanci.

Stará škola je prostě stará škola. Až bude Internet za třicet let respektovat 99 procent Čechů (tedy stejné procento jako těch, co dnes respektují televizi a noviny), budu remcat, že se na ty čipy v hlavě můžu vykašlat, že to není žádné médium a tak dále. To pak budu stará škola a „popírač čipů“ já, a věřte mi, že i mnozí z vás.

Našli jste v článku chybu?
24. 2. 2009 19:53
cc (neregistrovaný)
Závidím jim, život bez webu to musí být paráda! Jak já ho nenávidím...
24. 2. 2009 0:29
Rouhám se proti božstvu zvaný Internet. Je pravda, že pokrok nezastavíš a hodně věcí na Internetu si najdeš, ale kde si tyto věci mohu ověřit, jestli jsou pravdivé. Opět na Internetu. V případě, když Internetu budou věřit všichni lidé, tak informace budou na Internetu pravdivé. To je myslím si dost omezující zkušenost. Přece jsme se jako národ poučili dost. Nebo už neplatí, že mnohokrát opakovaná lež se stává pravdou? A ti co budou znát pravdu tak se stanou nepohodlnými. Platí i na Internetu, ž…