Hlavní navigace

Prehistorie sociálních sítí

Jan Handl 15. 11. 2008

Co tu bylo před Facebookem a jak jsme „síťovali“ na konci devadesátých let? Aneb krátký exkurz do na poměry Internetu velmi vzdálené minulosti, kdy v Americe sítě začínaly a u nás skoro neexistovaly.

Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Nedávno jsem dostal otázku, na kterou jsem nebyl schopen odpovědět. Zněla: A kdy ses vlastně prvně setkal s nějakou sociální sítí? Otázka možná dobře položená, ale pro mou sklerotickou hlavu je to trochu moc. Bohužel jsem musel říci: Nevím. Pak jsem se dlouze styděl a začal přemýšlet. Kdy to bylo? V roce 1998 nebo 1999? A hlavně o jakou síť šlo?

O sociální síť tak, jak ji známe dnes (přečtěte si článek na Wikipedii, obsahuje i stručný pohled do historie sociálních sítí), nešlo určitě, Facebook vznikl až za pár let a nějakou dobu poté navíc ani nebyl našinci přístupný. Možná byl mou první sociální sítí nějaký chat? Nebo možná školní intranet? Za sociální síť se oba uvedené příklady počítat nedají. Po dlouhých minutách přemýšlení v ústraní jsem na to konečně přišel. Sice nevím přesně kdy (asi v roce 1999), ale moje první setkání s pravou sociální sítí proběhlo na webových stránkách spolužáka a kamaráda.

Jeho sociální síť byla jednoduchá, ale skvělá. Nás pár kamarádů mělo v této sítí svůj profil, tedy standardní jméno, přezdívku, e-mailovou adresu, web, někdo fotku, záliby, oblíbené pití a tak podobně. Síť to byla uzavřená, počet zúčastněných asi tak dvacet (neberte mě za slovo, víte, že jsem sklerotik). Kromě toho, že jsme si mohli číst o kamarádech, co rádi popíjejí, jsme mohli i diskutovat, případně chatovat. Když chtěl někdo založit profil, musel poprosit onoho vizionářského kamaráda, který síť založil, aby ho tam prostě připsal.

A to je tak ve stručnosti všechno. Uživatelé sítě si prohlíželi profily, psali si vzkazy, probírali novinky. Nebylo vidět, kdo je s kým kamarád, kamarádili jsme se všichni dohromady. Tak to je ta první sociální síť, kterou jsem využíval. Možná jsem byl v té době pozadu, možná ostatní využívali podobné sítě, kde byl i někdo jiný, než samí kamarádi, které důvěrně znali z posezení u piva. Možná někteří z vás pronikli do prvních opravdových sociálních sítí, i když většina z nich byla zpočátku určena pouze Američanům. Nebo se někteří z vás přidali mezi prvními do vznikajících českých napodobenin, tedy spíše chatů a seznamek. Uznávám, to je asi ta nejběžnější „kariéra“ našince v sociálních sítích.

MIF16

Poté, co se moje první sociální síť změnila (zmizely profily kamarádů) na obyčejný web, jsem na sociální sítě zanevřel. Nezajímaly mne. Na chuť sociálních sítí jsem přišel asi tak před rokem, mezitím se toho událo strašně moc. Sítí je hromada a musí se mezi nimi vybírat, člověk nemůže být všude. Některé jsem krátkodobě ozkoušel a opustil, jiné mě zaujaly a zůstal jsem. V tuto chvíli musím doplnit, že za sociální síť pro mě vhodnou nepovažuji místo, kde se ve velkém seznamují teenageři. A mrzí mne, že neznám žádnou českou sociální síť, která by dosahovala kvalit zahraničních vzorů.

Na svoji první sociální síť (můžete se klidně hádat, jestli to opravdu byla sociální síť) už nikdy nezapomenu. Díky kamarádovi, který síť vymyslel. Tenkrát nevěděl, že to, co udělal, je možná sociální síť. A snad to neví dodnes.

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Lupa.cz: Z pražského sídla CETINu budou byty

Z pražského sídla CETINu budou byty

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Podnikatel.cz: Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

DigiZone.cz: Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

120na80.cz: Jak se pozná autista?

Jak se pozná autista?

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Vitalia.cz: Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Měšec.cz: Povinné ručení podle najetých kilometrů

Povinné ručení podle najetých kilometrů

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?