Hlavní navigace

Prehistorie sociálních sítí

Jan Handl 15. 11. 2008

Co tu bylo před Facebookem a jak jsme „síťovali“ na konci devadesátých let? Aneb krátký exkurz do na poměry Internetu velmi vzdálené minulosti, kdy v Americe sítě začínaly a u nás skoro neexistovaly.

Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Nedávno jsem dostal otázku, na kterou jsem nebyl schopen odpovědět. Zněla: A kdy ses vlastně prvně setkal s nějakou sociální sítí? Otázka možná dobře položená, ale pro mou sklerotickou hlavu je to trochu moc. Bohužel jsem musel říci: Nevím. Pak jsem se dlouze styděl a začal přemýšlet. Kdy to bylo? V roce 1998 nebo 1999? A hlavně o jakou síť šlo?

O sociální síť tak, jak ji známe dnes (přečtěte si článek na Wikipedii, obsahuje i stručný pohled do historie sociálních sítí), nešlo určitě, Facebook vznikl až za pár let a nějakou dobu poté navíc ani nebyl našinci přístupný. Možná byl mou první sociální sítí nějaký chat? Nebo možná školní intranet? Za sociální síť se oba uvedené příklady počítat nedají. Po dlouhých minutách přemýšlení v ústraní jsem na to konečně přišel. Sice nevím přesně kdy (asi v roce 1999), ale moje první setkání s pravou sociální sítí proběhlo na webových stránkách spolužáka a kamaráda.

Jeho sociální síť byla jednoduchá, ale skvělá. Nás pár kamarádů mělo v této sítí svůj profil, tedy standardní jméno, přezdívku, e-mailovou adresu, web, někdo fotku, záliby, oblíbené pití a tak podobně. Síť to byla uzavřená, počet zúčastněných asi tak dvacet (neberte mě za slovo, víte, že jsem sklerotik). Kromě toho, že jsme si mohli číst o kamarádech, co rádi popíjejí, jsme mohli i diskutovat, případně chatovat. Když chtěl někdo založit profil, musel poprosit onoho vizionářského kamaráda, který síť založil, aby ho tam prostě připsal.

A to je tak ve stručnosti všechno. Uživatelé sítě si prohlíželi profily, psali si vzkazy, probírali novinky. Nebylo vidět, kdo je s kým kamarád, kamarádili jsme se všichni dohromady. Tak to je ta první sociální síť, kterou jsem využíval. Možná jsem byl v té době pozadu, možná ostatní využívali podobné sítě, kde byl i někdo jiný, než samí kamarádi, které důvěrně znali z posezení u piva. Možná někteří z vás pronikli do prvních opravdových sociálních sítí, i když většina z nich byla zpočátku určena pouze Američanům. Nebo se někteří z vás přidali mezi prvními do vznikajících českých napodobenin, tedy spíše chatů a seznamek. Uznávám, to je asi ta nejběžnější „kariéra“ našince v sociálních sítích.

Poté, co se moje první sociální síť změnila (zmizely profily kamarádů) na obyčejný web, jsem na sociální sítě zanevřel. Nezajímaly mne. Na chuť sociálních sítí jsem přišel asi tak před rokem, mezitím se toho událo strašně moc. Sítí je hromada a musí se mezi nimi vybírat, člověk nemůže být všude. Některé jsem krátkodobě ozkoušel a opustil, jiné mě zaujaly a zůstal jsem. V tuto chvíli musím doplnit, že za sociální síť pro mě vhodnou nepovažuji místo, kde se ve velkém seznamují teenageři. A mrzí mne, že neznám žádnou českou sociální síť, která by dosahovala kvalit zahraničních vzorů.

Na svoji první sociální síť (můžete se klidně hádat, jestli to opravdu byla sociální síť) už nikdy nezapomenu. Díky kamarádovi, který síť vymyslel. Tenkrát nevěděl, že to, co udělal, je možná sociální síť. A snad to neví dodnes.

Našli jste v článku chybu?

15. 11. 2008 13:31

Zcela určitě byla výjimečná byla od roku 1995 MaMedia - sdílení zájmů (diskuse), seznam kamarádů, osobní stránka. Předbehla dobu. Dle mého názorů první webová sociální siť v ČR, zcela určitě podle počtu uživatelů.

18. 11. 2008 9:44

Jan Jasný z Jasné (neregistrovaný)
Dobrá (nevím jestli) sociální síť je nyx.cz. V čemkoliv doběhne (mnohdy i předhoní), leckterou Americkou síť.
Podnikatel.cz: EET zvládneme, budou horší zákony

EET zvládneme, budou horší zákony

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Podnikatel.cz: Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?