Hlavní navigace

Příliš širokopásmové dotace

Aleš Miklík 21. 4. 2006

Oznámené přidělení dotací z broadbandového fondu potvrdilo, že jde o podporu vskutku "širokopásmovou": vejít se do ní může téměř každá "vylomenina", vydávaná za pomoc rozvoji Internetu v Česku. Skutečně potřebujeme další zbytečné služby a osvětu, když ve spoustě míst si o slušném připojení mohou nechat jenom zdát?

Aleš Miklík - nová karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

Podpora vysokorychlostního Internetu (jak se dnes zvyklo oficiálně označovat slušné a použitelné připojení) je bezesporu záslužnou a v České republice nanejvýš potřebnou věcí. Podle statistik EU i řady dalších je ČR s dostupností smysluplně využitelného připojení na samém chvostu civilizovaných zemí, místy (podle metodiky) dokonce i hůř. O tom, že na takové situaci tratí do značné míry nejen každý z nás, ale i celý stát, už se příliš spory nevedou. Bodem svárů tak zůstává hlavně otázka, jak onu kýženou podporu provést.

Pomoc státu se samozřejmě nabízí jako jedna z vhodných možností. Rozvoj Internetu je přece v jeho zájmu a nakonec vždyť to takhle dělá spousta zemí a nedá se říci, že by výsledek ukazoval na jejich špatnou volbu. Česká ministryně informatiky sice nepovažuje Internet za základní infrastrukturu, do které by stát měl větším způsobem investovat (což může být správný názor), ale nějak se ta finanční podpora „zabalit“ musí – takže broadbandové fórum dalo přednost spíše obsahu. A kromě toho je tu ještě jedna, poněkud sporná kategorie – osvěta a marketing. Propagací se dnes ale živí spousta firem, takže naplnit tuhle část broadbandového rozpočtu nemůže být žádný problém.

Výsledek známe od minulého týdne. Infrastruktura pro letošní rok odkráčela s 20 miliony korun, zatímco obsah s osvětou pobraly rovných 120 milionů. Nejde o konečné částky, avšak pro ilustraci (ne)poměru to jistě stačí. Je možné, že projekty k infrastruktuře byly náročnější na zpracování, a proto spousta žadatelů z posuzování prostě vypadla. Budiž to ponaučení pro další roky dotací, budou-li ještě. I se započítáním těchto faktorů však zůstává neoddiskutovatelný fakt, že obsah je zkrátka ministerstvem považován za důležitější impuls pro rozvoj Internetu v ČR než Internet samotný – tedy jeho infrastruktura. Použijeme-li už poněkud „ojeté“ srovnání s automobilismem, pak jsme ve stavu, kdy pro rozvoj mobility obyvatelstva dotujeme ceny automobilů místo výstavby silniční sítě, po které by lidé mohli jezdit.

Podívejme se ještě jednou, co tedy vlastně broadbandové fórum spolu s ministerstvem také považuje za projekty, které budou stimulovat požadavky na vysokorychlostní přístup rozdílných uživatelů (např. zdravotnictví, školství, samosprávné orgány apod.) zpravidla v územích s nevyhovujícími přístupovými sítěmi a které budou zajišťovat vyšší ekonomický efekt investic:

Názorový portál PEPRNET.CZ se skládá ze tří vzájemně propojených názorových proudů – Celebrity fórum (vše o celebritách a celebrity o sobě), Oko (veřejný bulvár, komunitní celky, vytváření názorových proudů, zapojení celebrit do těchto proudů) a E-Zin (elektronický magazín vytvářející tématické a názorové otázky, zastřešující místo mezi Okem a Celebrity fórem). Doplňkem je motivační program, kde za aktivity sbírají registrovaní uživatelé bonusové body (pepře).

Mají-li být pepřové bonusové body z portálu o celebritách oním ekonomickým efektem, pak si přiklepnutých sedm a půl milionu korun jeho provozovatelé jistě zaslouží. Nakonec, bulváru tu v médiích máme pořád docela málo, tak proč si z daní nezaplatit další?!

WT100

Jako špatný vtip bohužel vypadají i další obdařené projekty: Národní Broadbandová audiovizuální knihovna s minimalistickou webovou prezentací, ale nyní i s 25 miliony korunami (za ty si jistě nějaké ty „stránky“ už pořídí). Dva a půl milionu korun pro zavedené a silné vydavatelství na jeho další časopis (kolik stránek v něm asi zabere inzerce? Ještě že jde tentokrát alespoň o magazín o broadbandu a nikoliv o celebritách). Tři a půl milionu korun na podporu těch, kdo se s Internetem nenaučí pracovat a přesto chtějí mít digitalizované fotky jako soused, co má doma skener. Atd., aj., apod.

Hned několik přidělených dotací zkrátka jeví známky „dobře roztočených peněz“. Samotný záměr podpory broadbandu je dost možná dostatečně bohulibý, snad i to úsilí ministerstva bylo upřímné a maximální, avšak výsledek „jako na potvoru“ zase působí krajně podezřele. Nebylo by opravdu lepší těch pár set milionů korun přidělit hlavně na pokrytí oblastí, kde Internet ještě sotva kulhá? O nalezení jeho využití ze strany místních lidí bych si těžkou hlavu nedělal – podle dosavadních známek jim stačí slíbit opravdu málo, aby po možnosti slušnějšího připojení přímo skočili…

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

DigiZone.cz: Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Root.cz: WoSign a StartCom se oddělí a vymění vedení

WoSign a StartCom se oddělí a vymění vedení

Podnikatel.cz: Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017