Hlavní navigace

Rozhovor nad rozlitým mlékem

Vojtěch Bednář

„Jak dlouho máš ten notebook?“ zeptal se opravář poškozeného. „Od narozenin, to znamená loni od července,“ zněla odpověď. „Kde jsi ho koupil?“ „V Praze, v bazaru.“ „A tobě to nepřišlo divné?“ „Ne.“

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Nešťastný přenosný počítač jedné ze světově nejznámějších laciných značek na „A“, hrubým odhadem rok a půl starý, spokojeně předl. Přihlašovací obrazovka aktuálně produkční verze Windows (ve verzi Home Premium, zřejmě původně OEM dodané se strojem, neboť všechny kradené jsou Ultimate), se dožadovala hesla pro uživatele „Pidimužík“. Majitel notebooku měří skoro dva metry, a „pidimužík“ kupodivu není ani jeho ironickou přezdívkou. Z ikony uživatele na obrazovce přihlášení se usmíval kojenec. Majitel kojence nesnáší. Žádná jiná ikona tam nebyla.

Takže od té doby, co sis ten noťas koupil, to ještě nikdy po zapnutí heslo nechtělo, pokračovala slovní diagnostika problému. Zapínání, vypínání, uspávání, spořič obrazovky, všechno bylo bez hesla. Nikdy jsi nedal funkci odhlásit, nebo přepnout uživatele. Poškozený souhlasně kýval hlavou. A tohle se objevilo úplně samo od sebe, nic jsi s tím nedělal. Poškozený pokrčil rameny. Nikdy ti to nepsalo, že počítač potřebuje povolení, aby mohl pokračovat přes tmavou obrazovku. No, spolubydlovi to takhle dělá, ale já jsem si říkal, že je to výhoda, když mně ne. Tak jsem po tom ani nijak nepátral.

Nešťastnému opraváři přejel po zádech mráz. Máš tam nějaké informace, o které nemůžeš přijít? No, jasně. Mám tam spoustu věcí do školy, celou bakalářku. Ale žádný strachy, o to se nebojím. Máš je zálohovány? Ne, to ne. Ale dal jsem na tu složku s dokumenty políčko šifrovat obsah. Jako kdyby mi ten noťas třeba někdo šlohnul. Tak se s tím pomalu rozluč, když to nemáš jinde. V tento okamžik přejel mráz po zádech pro změnu poškozenému. No to snad ne..

Nebudu vás napínat. K reinstalaci systému s následným zneplatněním certifikátu EFS nedošlo. Nebylo potřeba ani použít nástroje k prolomení NT hesel. Pidimužíkovo heslo bylo právě tak vynalézavé, aby si ho mohl dát nějaký blázen, případně prezident vesmíru ve filmu Spaceballs, na kufr. Tedy, „1234“. Data byla zachráněna, notebook vypadá zase jako předtím, majitel byl poučen. A co z toho plyne?

Že peníze investované do bezpečnosti, do šifrovacích technologií a do vynálezů typu UAC jsou k ničemu, narazí-li na laického uživatele, který je přitom absolutním pánem svého vybavení. Systém určený k prosazení bezpečnosti se pak, a třeba náhodou (důvod, proč se automatické přihlašování ve Vistách samo vypnulo, jsme nezjistili, tušíte, jak je to možné?) může stát pastičkou, do níž spadne nevinný. I se svou bakalářkou. Možná si říkáte, že si to zaslouží. Ale na druhé straně, kolik je takových „běžných lidí s notebookem“? Já bych řekl, že dost.

Našli jste v článku chybu?

16. 3. 2009 9:08

:-) (neregistrovaný)
Ten uživatel je asi sebevrah!! Já teda nevím, ale vždycky, když si někdo z mého okolí koupí starší PC nebo notebook (já si kupuju zásadně nový), tak mu odstraním partitions, vytvořím nové (podle toho jak je bude potřebovat), naformátuju a nainstaluju NOVÝ systém, jaký dotyčný požaduje... Co si budeme povídat, známý operační systém na "W" jisté firmy na "M" funguje vždy nejlépe po čerstvé instalaci. A jaký jiný moment je vhodný pro reinstalování než právě po koupi nového stroj…

22. 3. 2009 18:05

Trident (neregistrovaný)
No stejny hlupak jako ostatni ze:) Od ceho mame sitove disky a flash disky:) Pasky se zalohou se obycejne ukladaji jinam nez jsou servery. Do jine budovy nebo do trezoru. A krom toho pokud to byla nejaka "lepsi" vysoka skola tak tam maji zajiste serverovnu s resenym protipozarnim zabezpecenim.
Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

DigiZone.cz: Co chtějí operátoři při přechodu na DVB-T2?

Co chtějí operátoři při přechodu na DVB-T2?

DigiZone.cz: Test Philips 24PFS5231 s Bluetooth repro

Test Philips 24PFS5231 s Bluetooth repro

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Podnikatel.cz: Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky