Hlavní navigace

Schváleno, Rockaway může převzít Heureku. Je tam však pár ale

Jan Beránek 20. 5. 2016

Antimonopolní úřad povolil spojení obou firem. Podmínil to ale splněním několika závazků, které by měly odstranit obavy z možného narušení hospodářské soutěže.

Na podzim koupeno. Na jaře schváleno. Nebylo to ale úplně jednoduché. Úřad začal spojení zkoumat už v lednu s tím, že rozhodnutí mělo padnout v únoru. Nakonec se to protáhlo. Úřad Petra Rafaje rozdělil celou schvalovací akci na dvě části. Mall.cz totiž na své povolení ke vstupu do řad e-shopů Rockaway stále čeká. 

„I když řízení trvalo delší dobu, než jsme předpokládali, oceňujeme, že se podrobně zabýval všemi připomínkami, díky čemuž v budoucnu nevznikne prostor pro jakékoliv pochybnosti o nezávislosti Heureky,“ říká mluvčí Rockaway Michaela Papežová s tím, že budou chtít poskytovat transparentní služby. 

„Heureka bude fungovat jako nezávislý subjekt a nebude propojena s e-shopy z naší skupiny, tak jak jsme plánovali od samého začátku. V rámci služby Ověřeno zákazníky bude Heureka i nadále dbát na ochranu dat a dalších údajů, jak má už dnes zaneseno v Kodexu používání dat,“ dodává Papežová.

Situace kolem Heureky byla možná komplikovanější než u Mallu. Kolem propojování velkého e-commerce hráče s největším tuzemským srovnávačem totiž v minulosti jednou za čas vzplály vášně. 

Naposledy se proti tomu ohradila Alza, která včera oznámila, že s Heurekou přestává spolupracovat. „Už délka projednávání spojení poukazuje na závažnost věci a reálná rizika. Informace z celého trhu, získané na Heurece o trendech, citlivosti zákazníků a jejich preferencích, lze využít pro subjekty ve skupině Rockaway, a tím získat konkurenční výhodu. I za předpokladu, že budou všechny podmínky spojení dodrženy, nepovažujeme je za dostatečné a transakci stále vidíme jako riziko pro českou e-commerce,“ komentuje situaci marketingový ředitel Alzy Karel Kučera

Úplně přesvědčený není ani Martin Kasa z Pilulky. „Jelikož je zatím rozhodnutí nepravomocné, je patrně předčasné jej nějak komentovat. Nicméně je jasně patrné, že i úřadu není úplně lhostejná role služby Ověřeno zákazníky, ke které se váže většina závazků. Závazky vznikly na straně účastníka a osobně tam postrádám několik klíčových věcí. Tuším, že ti co vznesli námitky na úřad se k nim ještě budou vyjadřovat a budeme patrně svědkem odvolání,“ prognózuje. 

Úřad se ale podle svých slov zabýval dopady spojení na trhu cenových srovnávačů a on-line obchodu. 

V průběhu správního řízení bylo zjištěno, že společnost Heureka Shopping v rámci svých služeb sbírá o e-shopech řadu informací, z nichž některé jsou obchodně citlivé. Současně některé ze služeb, jež jsou poskytovány společností Heureka, jsou nejen důležité pro spotřebitele, ale i podstatné pro provozovatele e-shopů. Bylo proto nezbytné, aby i po uskutečnění spojení byla zachována možnost využívání těchto služeb alespoň na dosavadní úrovni. 

V této souvislosti dorazila na antimonopolní úřad řada námitek, které vyjadřovaly obavy z možného narušení soutěže. „V zájmu odstranění těchto obav navrhl účastník v první fázi správního řízení závazky, které Úřad akceptoval jako dostatečné k zachování účinné soutěže na trhu,“ tvrdí zpráva ÚOHS s tím, že rozhodnutí padlo už 16. května, zveřejněno bylo ale dnes.

Heureka tak může pod křídly Havrlantovy skupiny Rockaway fungovat, pokud splní následující podmínky:

EBF16

  • na internetových stránkách cenového srovnávače Heureka.cz bude viditelně a transparentně trvale zveřejněna informace tom, které e‑shopy a cenové srovnávače jsou provozovány společnostmi ze skupiny Rockaway,
  • srovnávač Heureka.cz nebude požadovat od společností působících v oblasti maloobchodního prodeje spotřebního zboží přes internet jako podmínku pro využívání služby „Ověřeno zákazníky“ poskytování jiných informací, než je pouze informace o e-mailové adrese zákazníka, který učinil objednávku,
  • srovnávač Heureka.cz nebude poskytovat e-mailové adresy zákazníků, které získala v souvislosti s poskytováním služby „Ověřeno zákazníky“, jakýmkoli třetím osobám, a to včetně společností ze skupiny Rockaway,
  • srovnávač Heureka.cz nesmí sankcionovat společnosti, které odmítnou poskytovat informace nad rámec e-mailové adresy nakupujících spotřebitelů shromažďované a využívané srovnávačem Heureka.cz za účelem poskytování dalších služeb, a to například vyšší cenou za proklik v rámci služeb cenového srovnávání na cenovém srovnávači Heureka.cz, zvýšením ceny inzertního prostoru či otevřením možnosti neověřených zákazníků recenzovat příslušný e-shop na cenovém srovnávači Heureka.cz.
  • obdobně srovnávač Heureka.cz nesmí zvýhodňovat e-shopy, které mu poskytnou informace nad rámec e-mailové adresy nakupujících spotřebitelů shromažďované a využívané srovnávačem Heureka.cz za účelem poskytování dalších služeb.
  • v placené sekci „Heureka pro vás vybírá kvalitní obchody“ bude rozšířen počet nabízených pozic tak, aby o umístění na těchto pozicích mohly soutěžit minimálně čtyři e-shopy.
  • po zvýšení počtu pozic ve službě „Heureka pro vás vybírá kvalitní obchody“ bude na první straně cenového srovnávače současně zachováno minimálně 5 pouze cenově srovnávaných pozic. 

Situaci, kterou vyhrotila Alza, chce uklidnit i šéf Heureky Tomáš Braverman. „Rád se s e-shopy potkám osobně a povedu otevřenou diskuzi o našem fungování. Přiznám se, že neopodstatněnému napadání naší nezávislosti opravdu nerozumím,“ tvrdí ve společném prohlášení obou firem.  

Další podrobnosti a komentáře zjišťujeme. 

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

Vitalia.cz: Fyzioterapeutka: Chůze naboso? Rozhodně ano!

Fyzioterapeutka: Chůze naboso? Rozhodně ano!

DigiZone.cz: Nejnovější špičkové TV ve videu

Nejnovější špičkové TV ve videu

Podnikatel.cz: Vrcholový řídící zaměstnanec za 75 tisíc

Vrcholový řídící zaměstnanec za 75 tisíc

DigiZone.cz: Na jaká videa se vlastně díváme

Na jaká videa se vlastně díváme

120na80.cz: Galerie: Čínští policisté testují českou minerálku

Galerie: Čínští policisté testují českou minerálku

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Vitalia.cz: 5 chyb, které děláme při skladování potravin

5 chyb, které děláme při skladování potravin

Podnikatel.cz: Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

DigiZone.cz: Skylink: Cinemax 2 nejspíše až 2017

Skylink: Cinemax 2 nejspíše až 2017

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Vitalia.cz: Tohle všechno se dá usušit

Tohle všechno se dá usušit

Podnikatel.cz: Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

DigiZone.cz: Nova opět stahuje „milionáře“

Nova opět stahuje „milionáře“

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

120na80.cz: Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Lupa.cz: Bude Google platit médiím za použití článků?

Bude Google platit médiím za použití článků?

Vitalia.cz: Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Lupa.cz: Proč jsou firemní počítače pomalé?

Proč jsou firemní počítače pomalé?