Hlavní navigace

Alza končí spolupráci s Heurekou. Prý už není nezávislá

19. 5. 2016
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Největší tuzemský srovnávač cen přichází o data největšího e-shopu. Alza se pouští do akce, která tu dlouho nebyla.

Aktualizováno 20.5. – Doplněno vyjádření HP Tronic, CZC.cz, Srovname.cz a informace o povolení antimonopolního úřadu. 

Zelený mimozemšťan čeří tuzemský e-commerce rybník a pouští se do střetu se silným soupeřem. Alza končí spolupráci se srovnávačem Heureka a v podstatě tím vyhlašuje válku Rockaway. A to i přesto, že antimonopolní úřad nákup dua Heureka a Mall.cz ještě neposvětil. Antimonopolní úřad přitom schválil spojení obou firem hned s několika podmínkami.

„V první řadě je třeba říci, že Heureka již není nezávislým cenovým srovnávačem, usnadňující zákazníkům správnou volbu. V současné době se jedná o placené služby, proto již z podstaty nelze hovořit o „nezávislém srovnání,“ tvrdí v tiskové zprávě marketingový šéf holešovického e-shopu Karel Kučera

Podobné téma, tedy že by data z Heureky mohla proudit k analytikům Rockaway, se ale objevilo už během podzimu. „Spekulace a obavy o datové závislosti se objevily už před lety, kdy se stal Mall poprvé součástí stejné skupiny jako Heureka, a celý trh mohl vidět, že tyto obavy nebyly na místě,“ tvrdila tehdy mluvčí Rockaway Michaela Papežová.

A komentuje i aktuální situaci. „Snažíme se posouvat kupředu celý internetový trh, to je náš hlavní cíl. V tomto kontextu nás tedy rozhodnutí Alzy odejít z Heureky mrzí, protože energie, kterou by Heureka i Alza mohly investovat do zkvalitňování služeb pro zákazníka, teď bude věnována řešení sporů, vymýšlení stanovisek a kampaní,“ říká Papežová s tím, že navíc stále ještě není schválený prodej Heureky. „Rockaway nemá žádný mandát vstupovat do strategie Heureky ani jakýchkoliv dalších záležitostí,“ dodává Papežová. 

Brání se i samotný srovnávač. „Ze své podstaty Heureka.cz je a musí být nezávislým subjektem, a veškeré procesy v Heurece se řídí Kodexem Heureky,“ říká šéf firmy Tomáš Braverman s tím, že rozhodnutí Alzy nerozumí, protože důvody pro něj nevnímá jako opodstatněné. 

Kdo se ozve první

Každopádně Alza zřejmě není sama. „Obavy o nezávislost Heureky nezaznívají jenom u Alzy, ale také u většiny e-shopů, které čekají na vyjádření antimonopolního úřadu. O odchodu od Heureky přemýšlejí hlavně e-shopy, které mají silnou značku mezi zákazníky. Pak jsou samozřejmě e-shopy, které jsou na Heurece závislé a tento trend nebudou následovat. Necháme se překvapit, co se bude dít,“ komentuje Ondřej Klega z konzultační společnosti Acomware.

A další se postupně osmělují. „Rozhodnutí Alza.cz chápeme a její obavy sdílíme. Sdílíme rovněž pochyby o nezávislosti Heureky, zejména ve vztahu k Mall.cz. Naše pochybnosti ještě zesílily poté, co loni v prosinci vlivem problémů s logistikou kleslo hodnocení Mallu na 88 procent a přesto, v rozporu s vlastními pravidly, mu srovnávač ponechal modrý certifikát "Ověřeno zákazníky“. Je proto reálné, že v brzké době přistoupíme ke stejnému kroku jako Alza," tvrdí šéf zlínského HP Tronicu (Kasa.cz, Hej.sk) Daniel Večeřa s tím, že by rádi měli k dispozici nezávislý audit toho, jak Heureka, respektive skupina, do níž patří, nakládá s citlivými daty, která jí posílají všechny spolupracující e-shopy.

Oproti tomu se ozývají i e-shopy z druhé strany. „Prodejce počítačů a elektroniky CZC.cz bude i nadále zobrazovat své zboží na cenovém srovnávači Heureka.cz. Nepřipojí se tak k iniciativě e-shopu Alza.cz,“ tvrdí tisková zpráva e-shopu, ve kterém od loňska drží pětatřicetiprocentní podíl právě skupina Rockaway.


Zdroj: Bezheureky.cz

Alza důvody vysvětluje na novém webu www.bezheureky.cz.  Obecně se ale dá říci, že to hraje přes kartu nezávislosti a může tím třeba chtít vytvářet tlak na antimonopolní úřad, který má akvizici na stole. „Je nezpochybnitelné, že cílem skupiny Rockaway je maximalizace zisku, a tím, že Heureka do této skupiny patří, nelze již věřit v její nezávislost. Kdybychom nevystoupili z Heureky, podíleli bychom se na jednání, které má v konečném důsledku negativní dopad na naše zákazníky,“ tvrdí Kučera a odkazuje na vysvětlení na webu:

Data však zkreslují dva nejběžnější postupy při vyhodnocování. Buďto se sledují objednávky přímo v systému Heureky. Ty jsou však založené na 30denní cookie a kdokoliv se k vám z Heureky proklikne a do 30 dní něco nakoupí, v systému se započítá konverze. To, že se k vám zákazník v té době mohl vrátit z jiných zdrojů a nakonec si koupit něco zcela jiného, se zde už neřeší. Druhou možností je připočíst konverzi poslednímu zdroji. Zde má však porovnávač nespornou výhodu v tom, že zákazník je zde už v poslední fázi nákupního cyklu a je veliká pravděpodobnost, že se bude jednat o poslední zdroj. Proto je skvělý konverzní poměr a vysoká návratnost investic pouhou iluzí,

Podle Kučery teď e-shop zaměří investice spíš do vlastních služeb a zefektivňování procesů. Co to udělá s výsledky, se uvidí až časem. 

„Pro Heureku to znamená, že odešel nejvýznamnější hráč na trhu, což bude mít zřejmě vliv na výnosy. Myslím, že Alza udělala tento krok v rámci konkurenčního boje s Mall.cz. Odchod z Heureky nebude mít vliv na obchodní úspěšnost Alzy, má totiž dostatečně silnou značku," dodává Klega. 

“Vzhledem ke spojení Mallu a Heureky je tento krok ze strany Alzy očekávatelný. Alza.cz je dlouhodobě nejsilnější e-commerční subjekt v ČR a jediný, kdo může Heureku vyzvat na souboj. Osobně si myslím, že menším porovnávačům cen tato situace spíše pomůže, protože e-shopy budou hledat alternativní marketingové nástroje," doplňuje šéf Srovname.cz David Folprecht.

Poslední výsledky Alzy mluví o obratu 14,5 miliardy korun, tedy skoro o čtvrtinu výš než v předchozím roce. Zisk se pohyboval kolem půl miliardy. Na obratu se projevil i vliv prodeje do zahraničí, který by měl letos překročit miliardu korun. 

MM AI t

Oproti tomu stojí Rockaway, které pod svůj E-commerce holding posbíralo sílu víc než desítky e-shopů, které buď koupili celé, nebo v nich mají jenom část, jako třeba v případě CZC.cz nebo skupiny Vivantis. Cílem holdingu je vytvořit jednotnou platformu, na kterou by pak převedli všechny e-shopy ve skupině. 

Velké nákupy financuje Jakubovi Havrlantovi nejčastěji Patrik Tkáč Daniel Křetínský. V případě Mallu nebo Heureky se zapojila i Kellnerova PPF. Na přelomu roku také koupili on-line prodejce zájezdů Invia. Toho pak obratem přeprodali čínské skupině CEFC, s jejímiž penězi v Česku řádí především Jaroslav Tvrdík

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).