Hlavní navigace

Síť pro dlužníky a věřitele?

Jan Handl 9. 1. 2010

Když už mohou existovat portály, které seznamují prodávající s nakupujícími v oblasti nemovitostí, proč by nebyla úspěšná i podobná zprostředkovatelská služba určená pro běžné smrtelníky, kteří mají málo nebo naopak hodně peněz? Zahraniční zkušenosti jsou dobré, u nás zatím nic...

Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

V Lidových novinách vyšel ve čtvrtek 7. ledna velmi zajímavý článek, pojednávající o internetových portálech, na kterých se kontaktují věřitelé a dlužníci, tedy ti, kteří mají volné peníze a naopak ti, kterým by se hodila nějaká ta výhodná půjčka. Autor vystihl problematiku velmi přesně – ten, kdo má peníze, je dá do banky na dvouprocentní úrok. Někdo jiný si pak od banky půjčí, na úrok dvanáctiprocentní. Ano, banka se živí právě na tom nezanedbatelném rozdílu a mnoho lidí určitě napadlo, zda není lepší banku obejít a půjčit si u toho, kdo peníze má a chce vydělat víc, než kdyby je svěřil oné vyděračské instituci.

Na Internetu existují portály, které seznamují obě strany (ty, co si chtějí půjčit a ty, kteří půjčují) a vynechávají tak mnohdy zbytečnou banku. Jde v podstatě o aukční servery a i když je potřeba zaplatit poplatek, je často celá transakce nakonec stejně výhodnější než přes banku, a to pro obě zmíněné strany. Ve světě to funguje skvěle, u nás žádný podobný projekt neexistuje. Jsme Češi a podle toho by to asi dopadlo. Předseda Sdružení podnikatelů a živnostníků prohlásil, že by se takovému portálu u nás asi nedařilo, že by prý nejdříve museli být vyloučeni všichni tuneláři. A kdo by na ten portál potom chodil, reagoval by jistě cynik.

Existují zprostředkovatelské servery pro oblast nemovitostí či aut, tak proč ne peníze? Přitom britský portál Zopa funguje už od roku 2005 a daří se mu. Označuje se za „social finance company“ a opravdu jde o sociální síť, sdružující uživatele, které zajímají peníze. Přesněji řečeno ty uživatele, kteří jich mají dost nebo naopak málo. Oblast privátních půjček se prý ve světě rozvíjí už pěkně dlouho a pochopitelně vůbec nesouvisí s technologickým rozvojem a příchodem počítačů a Internetu. U nás takováto tradice není a tím pádem tu asi nikomu nechybí portály, které by soukromé půjčování peněz přes Internet umožnily.

MIF16

Portál neručí za své uživatele, tedy je z obliga, když nikdo nechce dostát svým závazkům. Ale uživatelé samotní jsou prověřovaní a neměli by být zapsaní v registrech dlužníků. Smluvní vztah je mezi dlužníkem a věřitelem, provozovatel služby „pouze“ inkasuje provizi. Dost zajímavá je i možnost (na některých portálech dokonce povinnost) pro věřitele rozpůjčovat své peníze více dlužníkům. Nejenom, že sníží svoje riziko, ale také se stane součástí sdílení peněz (na Internetu se přece sdílí téměř všechno, že?).

Jelikož systémy fungují na aukčním principu a nabídky se mohou lišit, vzniká prostor pro spekulace a hru. Jak si půjčit nebo někomu půjčit co nejvýhodněji, s největším ziskem? Určitě se najdou i tací, kteří mají rozjeto několik „kšeftíků“ v roli věřitele i dlužníka. Chytil by se podobný portál i u nás? Byl by provozovatel schopný zabránit, aby jej neovládli podvodníci? A našli by se vůbec nějací uživatelé?

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Podnikatel.cz: Podniky v horách a EET. Zabalí to?

Podniky v horách a EET. Zabalí to?

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává