Hlavní navigace

Síť pro dlužníky a věřitele?

Jan Handl 9. 1. 2010

Když už mohou existovat portály, které seznamují prodávající s nakupujícími v oblasti nemovitostí, proč by nebyla úspěšná i podobná zprostředkovatelská služba určená pro běžné smrtelníky, kteří mají málo nebo naopak hodně peněz? Zahraniční zkušenosti jsou dobré, u nás zatím nic...

Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

V Lidových novinách vyšel ve čtvrtek 7. ledna velmi zajímavý článek, pojednávající o internetových portálech, na kterých se kontaktují věřitelé a dlužníci, tedy ti, kteří mají volné peníze a naopak ti, kterým by se hodila nějaká ta výhodná půjčka. Autor vystihl problematiku velmi přesně – ten, kdo má peníze, je dá do banky na dvouprocentní úrok. Někdo jiný si pak od banky půjčí, na úrok dvanáctiprocentní. Ano, banka se živí právě na tom nezanedbatelném rozdílu a mnoho lidí určitě napadlo, zda není lepší banku obejít a půjčit si u toho, kdo peníze má a chce vydělat víc, než kdyby je svěřil oné vyděračské instituci.

Na Internetu existují portály, které seznamují obě strany (ty, co si chtějí půjčit a ty, kteří půjčují) a vynechávají tak mnohdy zbytečnou banku. Jde v podstatě o aukční servery a i když je potřeba zaplatit poplatek, je často celá transakce nakonec stejně výhodnější než přes banku, a to pro obě zmíněné strany. Ve světě to funguje skvěle, u nás žádný podobný projekt neexistuje. Jsme Češi a podle toho by to asi dopadlo. Předseda Sdružení podnikatelů a živnostníků prohlásil, že by se takovému portálu u nás asi nedařilo, že by prý nejdříve museli být vyloučeni všichni tuneláři. A kdo by na ten portál potom chodil, reagoval by jistě cynik.

Existují zprostředkovatelské servery pro oblast nemovitostí či aut, tak proč ne peníze? Přitom britský portál Zopa funguje už od roku 2005 a daří se mu. Označuje se za „social finance company“ a opravdu jde o sociální síť, sdružující uživatele, které zajímají peníze. Přesněji řečeno ty uživatele, kteří jich mají dost nebo naopak málo. Oblast privátních půjček se prý ve světě rozvíjí už pěkně dlouho a pochopitelně vůbec nesouvisí s technologickým rozvojem a příchodem počítačů a Internetu. U nás takováto tradice není a tím pádem tu asi nikomu nechybí portály, které by soukromé půjčování peněz přes Internet umožnily.

Portál neručí za své uživatele, tedy je z obliga, když nikdo nechce dostát svým závazkům. Ale uživatelé samotní jsou prověřovaní a neměli by být zapsaní v registrech dlužníků. Smluvní vztah je mezi dlužníkem a věřitelem, provozovatel služby „pouze“ inkasuje provizi. Dost zajímavá je i možnost (na některých portálech dokonce povinnost) pro věřitele rozpůjčovat své peníze více dlužníkům. Nejenom, že sníží svoje riziko, ale také se stane součástí sdílení peněz (na Internetu se přece sdílí téměř všechno, že?).

Jelikož systémy fungují na aukčním principu a nabídky se mohou lišit, vzniká prostor pro spekulace a hru. Jak si půjčit nebo někomu půjčit co nejvýhodněji, s největším ziskem? Určitě se najdou i tací, kteří mají rozjeto několik „kšeftíků“ v roli věřitele i dlužníka. Chytil by se podobný portál i u nás? Byl by provozovatel schopný zabránit, aby jej neovládli podvodníci? A našli by se vůbec nějací uživatelé?

Našli jste v článku chybu?

9. 1. 2010 11:47

Mě by se taková půjčka líbila, protože to co si naše banky dovolují, když člověk potřebuje pár korun, i když je jejich dlouhodobý a slušný klient, to je nehorázná zlodějna.

26. 1. 2010 0:54

uživatel si přál zůstat v anonymitě
Skutečně? Takže mi chcete říct, že ten kdo si do banky peníze vložil není jejich majitel? Případně, ten kdo si vzal od banky úvěr, založený na předchozím vkladu, tak není majitel těchto peněz? Samozřejmě že ne. Oba jsou "majiteli", byť ten druhý pouze po omezenou dobu, do kdy je třeba úvěrové peníze "vrátit". Pokud se ten, kdo si na začátku peníze uložil, rozhodne je vybrat ještě před vrácením peněz dlužníkem, máte v ekonomice najednou obě částky, které jsou osobou první i dr…
Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Vitalia.cz: Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

120na80.cz: Bojíte se encefalitidy?

Bojíte se encefalitidy?

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO