Hlavní navigace

Sběratelé symbolických kapitálů

Vojtěch Bednář 4. 1. 2010

Představte si čtrnáctiletou slečnu, která odchází od počítače s příjemným pocitem lovce sběratele – právě se přidala k dalším deseti skupinám na Facebooku. A představte si na jejím místě sebe.

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Symbolický kapitál je hodnota, která je hodnotou jedině v případě, že ji jako hodnotu uznávají ostatní. Jistě, kdyby ostatní přestali uznávat jako kapitál peníze, byly by nám docela k ničemu, V kontextu ostatních lidí je tak vlastně každý kapitál (auto, pár volů) symbolický, jenže některý je symbolický o něco více než ostatní. Tak například uznání, vyznamenání. Nebo prostě pocit, že máme něco, co ostatní nemají, že jsme získali něco navíc a tím že u ostatních povyrosteme.

Internet je již od svých (moderních) počátků dokonalým zdrojem a kolbištěm symbolických kapitálů. V časech kdy rychlost připojení byla drahým statkem a ISP omezovali své uživatele na datech, se páni kluci vytahovali tím, kdo jako první stáhl nejnovější film, kdo překonal ochranu u nejnovější hry, kdo viděl nejnovější pornografický obrázek. Tyto časy jsou nenávratně pryč. Přišly však jiné.

Vraťme se ke slečně, kterou jsem uvedl na začátku. Není to žádná konkrétní slečna. Je to archetyp, neboť podobných slečen jsou miliony. Žádná z těch přihlouplých skupin („Miluji muže“, „Nenechám se mlátit muži“, „Muži si myslí, že mi jde jen o muže“, „Kašlu na Muže“ a další) nemá absolutně žádný význam než ten, že sbírá své členky. Žádná jim nikdy nepošle žádnou zprávu, a v jejich diskuzích budou diskutovat v nejlepším případě obě dvě zakladatelky. Členství v nich ale představuje symbolický kapitál. Čtrnáctiletá slečna má pocit, že někam patří. Zakladatelky mají pocit, že udělaly něco, kam (jim podobné) čtrnáctileté slečny chtějí patřit. Jsou spokojené.

CIF16

Opusťme čtrnáctiletou slečnu a vydejme se směrem k dospělejšímu světu. I on sbírá symbolický kapitál a je s podivem, kolik je do této činnosti ochoten investovat energie i peněz. Kolik přátel na Facebooku máš, tolikrát jsi profesionálem. Kolik fanoušků si vaše firma zaplatí, tak moc je ve virtuálním světě úspěšná. Kolik osob na svou stránku pozveš a ony tvé pozvání přijmou, tolik online úspěchu máš. Totéž, co provádí zmíněná slečna, se kapitalizuje do reálných peněz, převádí na hodnoty a hledají se v tom reálné benefity. Pochopitelně že zde žádné nejsou, ale velké množství manažerského newspeaku dovede zhloupnout hlavu jinak chytrých lidí – pokud se k němu přidá kapička exkluzivity. A sice „vaše konkurence to ještě nemá“, případně inkluzivity v podobě „vaše konkurence to už má“.

Obojí způsobí hon za symbolickým kapitálem, jež je poháněn úplně stejnými pohnutkami jako slečnino přidávání se do všech skupin, s nimiž se alespoň trochu ztotožňuje (není podstatné, že ona, podstatné je, že její kamarádky). Jediným rozdílem je, že pro získání symbolického kapitálu nízké užitečnosti a pochybné hodnoty jsou jinak naprosto seriózní lidé ochotni investovat nemalé prostředky. Není to úžasné?

Našli jste v článku chybu?
Lupa.cz: Jen technická kvalita může být málo

Jen technická kvalita může být málo

Podnikatel.cz: Jak vám může jóga pomoci v byznysu?

Jak vám může jóga pomoci v byznysu?

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Měšec.cz: TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

Lupa.cz: Jak levné procesory změnily svět?

Jak levné procesory změnily svět?

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

DigiZone.cz: DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

Vitalia.cz: Když všichni seli řepku, on vsadil na dýně

Když všichni seli řepku, on vsadil na dýně

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup

120na80.cz: Na různou rýmu různá homeopatie

Na různou rýmu různá homeopatie

Podnikatel.cz: Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

DigiZone.cz: Na jaká videa se vlastně díváme

Na jaká videa se vlastně díváme

Lupa.cz: Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

DigiZone.cz: O2 TV doplnilo kanály HBO v HD

O2 TV doplnilo kanály HBO v HD

DigiZone.cz: Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

Podnikatel.cz: Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Podnikatel.cz: Takhle se prodávají mražené potraviny

Takhle se prodávají mražené potraviny