Hlavní navigace

Sociální síť pro vyznavače záhad

Jan Handl 8. 3. 2008

Steven Spielberg prý spolupracuje na sociální síti pro fanoušky neidentifikovatelných létajících předmětů a dalších záhad. Půjde o poměrně úzce zameřenou službu, která si ale jistě najde dost příznivců. A uživatelé Facebooku pomáhali při překladu svého oblíbeného webu do němčiny – to je věrnost skoro až za hrob.

Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Technologický blog TechCrunch zveřejnil zajímavou informaci (a myslím si, že jí můžeme věřit, jelikož tento populární zdroj novinek z oblasti Internetu se obvykle nemýlí a má dobré zákulisní zprávy). Prý se chystá nová sociální síť pro fanoušky paranormálních jevů a záhadna. Na projektu podle informací z několika zdrojů pracuje i filmař Steven Spielberg, takže se máme na co těšit. Opravdovou lahůdkou mají být originální videa zachycující průlety ufa. Za projektem původně stálo Yahoo, tam ale netradiční novinka nakonec neprošla. Nápad však žije dál a tým v Los Angeles dělá všechno pro to, aby byl projekt během několika měsíců spuštěn.

Klasických sociálních webů je dost, ale podobně úzce zaměřené projekty mají určitě šanci získat dost příznivců. Jako vždy jde hlavně o obsah, a pokus se autorům „ufařské“ sítě podaří zajistit, aby fanoušci pod diktátem WEBu 2.0 posílali svůj obsah, hlavně fotky a videa, budou mít vyhráno. Koho z nás problematika záhadna nezajímá? A pokud bude k dispozici dost studijního materiálu na jednom místě, jenom dobře. Videoserver YouTube.com nabízí asi 127 000 videí s nálepkou „UFO“, mnoho z nich stojí za prohlédnutí. Jako příklad úspěšného videa je možné uvést snímek pořízený v jižní Francii, na kterém je zřetelně vidět „něco vznášející se na obzoru“. Toto video zaznamenalo více než 2 300 000 přehrání. Ještě větší poprask způsobila třicetivteřinová sekvence pořízená v New Yorku, tu vidělo víc než 4 miliony lidí. Mnozí z nich ale v diskuzi tvrdí, že jde o podvrh…

WT100

I v oblasti megapopulárních sociálních sítí se toho děje dost. Například Facebook využívá přízně svých fanoušků natolik, že je nechá na dobrovolné bázi spolupracovat na překladu webu do nových jazyků. Tým patnácti set dobrovolníků během měsíce přeložil službu do španělštiny, jako druhá přišla na řadu německá verze. I do němčiny překládali Facebook dobrovolníci, píše agentura Reuters. Dobrovolníků byly dva tisíce a německá verze byla hotova za dva týdny, tedy v rekordním čase. Ti, kteří přistupují do Facebooku z Německa, Rakouska a dalších zemí, mohou být příjemně překvapeni, že na ně Facebook „mluví“ jejich mateřštinou. Facebook dále chystá francouzskou verzi, ta prý bude hotová během jednoho týdne.

Původně striktně americká záležitost je tedy na cestě do světa důsledná a využívá k tomu svých příznivců. Ve velkém s dobrovolnictvím přišla Wikipedia, nyní se přidávají další velcí hráči. Jde o zajímavý model, který pro mnoho z uživatelů-dobrovolníků může znamenat skutečný zážitek, se kterým se budou chlubit. „Překládal jsem Facebook, to koukáte, co?“ Tak nějak mohou vypadat zápisky v internetových deníčcích několika tisíc Němců, Španělů, Francouzů a brzy i možná dalších národností. 60 procent uživatelů Facebooku totiž není z USA…

Našli jste v článku chybu?
Lupa.cz: Aukro.cz mění majitele. Vrací se do českých rukou

Aukro.cz mění majitele. Vrací se do českých rukou

DigiZone.cz: O2 TV doplnilo kanály HBO v HD

O2 TV doplnilo kanály HBO v HD

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Vitalia.cz: Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Lupa.cz: Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Vitalia.cz: Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

Podnikatel.cz: Takhle se prodávají mražené potraviny

Takhle se prodávají mražené potraviny

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Vitalia.cz: 7 příčin neplodnosti u žen: pravda a mýty

7 příčin neplodnosti u žen: pravda a mýty

120na80.cz: Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Podnikatel.cz: EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

DigiZone.cz: Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

DigiZone.cz: Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Vitalia.cz: Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Podnikatel.cz: ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě

ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě

DigiZone.cz: LG OLED65E6: první pohled

LG OLED65E6: první pohled

Podnikatel.cz: Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Podnikatel.cz: Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

Podnikatel.cz: „Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

„Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

Root.cz: Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Prvních 700 routerů Omnia je hotových