Hlavní navigace

Sociální síť pro vyznavače záhad

Jan Handl

Steven Spielberg prý spolupracuje na sociální síti pro fanoušky neidentifikovatelných létajících předmětů a dalších záhad. Půjde o poměrně úzce zameřenou službu, která si ale jistě najde dost příznivců. A uživatelé Facebooku pomáhali při překladu svého oblíbeného webu do němčiny – to je věrnost skoro až za hrob.

Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Technologický blog TechCrunch zveřejnil zajímavou informaci (a myslím si, že jí můžeme věřit, jelikož tento populární zdroj novinek z oblasti Internetu se obvykle nemýlí a má dobré zákulisní zprávy). Prý se chystá nová sociální síť pro fanoušky paranormálních jevů a záhadna. Na projektu podle informací z několika zdrojů pracuje i filmař Steven Spielberg, takže se máme na co těšit. Opravdovou lahůdkou mají být originální videa zachycující průlety ufa. Za projektem původně stálo Yahoo, tam ale netradiční novinka nakonec neprošla. Nápad však žije dál a tým v Los Angeles dělá všechno pro to, aby byl projekt během několika měsíců spuštěn.

Klasických sociálních webů je dost, ale podobně úzce zaměřené projekty mají určitě šanci získat dost příznivců. Jako vždy jde hlavně o obsah, a pokus se autorům „ufařské“ sítě podaří zajistit, aby fanoušci pod diktátem WEBu 2.0 posílali svůj obsah, hlavně fotky a videa, budou mít vyhráno. Koho z nás problematika záhadna nezajímá? A pokud bude k dispozici dost studijního materiálu na jednom místě, jenom dobře. Videoserver YouTube.com nabízí asi 127 000 videí s nálepkou „UFO“, mnoho z nich stojí za prohlédnutí. Jako příklad úspěšného videa je možné uvést snímek pořízený v jižní Francii, na kterém je zřetelně vidět „něco vznášející se na obzoru“. Toto video zaznamenalo více než 2 300 000 přehrání. Ještě větší poprask způsobila třicetivteřinová sekvence pořízená v New Yorku, tu vidělo víc než 4 miliony lidí. Mnozí z nich ale v diskuzi tvrdí, že jde o podvrh…

I v oblasti megapopulárních sociálních sítí se toho děje dost. Například Facebook využívá přízně svých fanoušků natolik, že je nechá na dobrovolné bázi spolupracovat na překladu webu do nových jazyků. Tým patnácti set dobrovolníků během měsíce přeložil službu do španělštiny, jako druhá přišla na řadu německá verze. I do němčiny překládali Facebook dobrovolníci, píše agentura Reuters. Dobrovolníků byly dva tisíce a německá verze byla hotova za dva týdny, tedy v rekordním čase. Ti, kteří přistupují do Facebooku z Německa, Rakouska a dalších zemí, mohou být příjemně překvapeni, že na ně Facebook „mluví“ jejich mateřštinou. Facebook dále chystá francouzskou verzi, ta prý bude hotová během jednoho týdne.

Původně striktně americká záležitost je tedy na cestě do světa důsledná a využívá k tomu svých příznivců. Ve velkém s dobrovolnictvím přišla Wikipedia, nyní se přidávají další velcí hráči. Jde o zajímavý model, který pro mnoho z uživatelů-dobrovolníků může znamenat skutečný zážitek, se kterým se budou chlubit. „Překládal jsem Facebook, to koukáte, co?“ Tak nějak mohou vypadat zápisky v internetových deníčcích několika tisíc Němců, Španělů, Francouzů a brzy i možná dalších národností. 60 procent uživatelů Facebooku totiž není z USA…

Našli jste v článku chybu?

10. 3. 2008 12:42

Zdenek (neregistrovaný)
Plete si zahady s politikou. Politika ovlivnuje muj zivot velmi silne a take ja mam moznost ji zpetne ovlivnovat. Pritomnost mimozemskych civilizaci me ovlivnuje asi tak jako neutrina ktere mnou prochazi. Vliv na muj zivot to ma nulovy. A znalost faktu kolik tech castic je a jaka je pravdepodobnost srazky a nasledne mutace DNA moji kvalitu zivota nezlepsi a ani ho nezachrani.

10. 3. 2008 7:52

Zdenek (neregistrovaný)
Ve sve podbubrelosti si dovoluji tvrdit, ze existence cehokoliv co neovlivnuje muj zivot je mi zcela k nicemu. Takze houst a vetsi kapky, at si Astar Seran ve sve megaflotile rozvibruje kazdy ud.
Vitalia.cz: Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

DigiZone.cz: Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Podnikatel.cz: Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Podnikatel.cz: Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Podnikatel.cz: Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá