Hlavní navigace

Také si kupujete včerejší noviny?

Jan Handl 16. 7. 2011

Žijeme v době, kdy jsou každé noviny (tištěné) včerejší. Musíme se s tím nějak vyrovnat, hlavně s pocitem, že ty novinové zprávy jsme už předtím někde četli. Noviny ale mohou přesto vyhrávat, třeba díky exkluzivním komentářům.

Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

To, že noviny nemohou v rychlosti zpravodajství konkurovat televizi nebo Internetu, je dáno samotnou jejich podstatou. Než je někdo vysází, vytiskne a rozveze, prostě trvá, s tím nikdo nic nenadělá. V době, kdy ostatní rychlejší média neexistovala a na noviny museli všichni spoléhat, vycházela zvláštní vydání. Ta už známe jenom z historických filmů, teď by tato vydání k určité důležité události nikdo nepřipravoval, protože onu rychlost zajistí moderní konkurence, zpravodajská televize nebo internetový deník. V něčem prostě noviny konkurovat nemohou. O tom byly ostatně popsány stohy papíru a displejů.

Noviny mohou lákat svojí exkluzivitou, tradicí a novinářskými esy, která jsou ozdobou všech věhlasných redakcí a která asi zpočátku nebyla moc nadšená z toho, že se jejich texty objevují i na Internetu. Vydavatelé časem přišli na to, že právě jejich původní autorské texty, tedy komentáře a úvahy, jsou to, co drží noviny nad vodou, a začali uvažovat, jak přetáhnout zpátky lidi, kteří přesedlali na Internet. Přišly a přicházejí pokusy o zpoplatnění elektronického obsahu, který je nějakým způsobem exkluzivní. Tyto pokusy přišly pozdě, ve chvíli, kdy si většina čtenářů zvykla na to, že v internetových verzích novin se mohou pohybovat bezplatně (pokud zanedbáme, že je v nich reklama). Kdo byl ale před lety natolik prozíravý a počítal s tím, že Internet v dohledné době zaznamená boom a totálně zamíchá karty těm, kteří se chtějí poskytováním zpravodajství a vůbec obsahu živit?

Takových vizionářů asi moc nebylo. To, že noviny zpřístupnily všechno nebo jen část materiálů zdarma na Internetu, nakonec znamenalo kromě jiného jejich velké ohrožení. Co se stalo, se už nedá odestát, toho v tomto případě vydavatelé asi litují nejvíc a pomalu a opatrně se snaží dostat nějakou tu korunu z peněženek čtenářů i za svoje elektronické produkty.

Budoucnost novin není rozhodně růžová a nárůstu prodaného nákladu se už asi nikdo jen tak nedočká. To je prostě fakt. Teď záleží na tom, jak se podaří zmlsané čtenáře přesvědčit o tom, že je dobré platit i za noviny v tabletech a další novinky. Ukazuje se, že to rozhodně není nic jednoduchého. Lidé, kteří zůstali věrní novinám tištěným, jsou buď z té staré školy a ještě nepřišli na chuť pocitu mít informace prakticky okamžitě, nebo jde o lidi, kteří si noviny hýčkají jako určitý přežitek a pozůstatek z minulosti, rádi si je před sebou rozloží v kavárně a čtou názory a komentáře. To, co se stalo, už vědí z Internetu nebo televize, noviny si prostě užívají jako něco navíc.

Vydavatele čeká tvrdá práce, jednak musejí udržet důležitou skupinu čtenářů novin papírových (když kvůli ničemu jinému, tak pro zadavatele inzerce) a potom musejí budovat komunitu těch, co platí za online obsah, ať už v jakékoliv podobě. Podaří se jim vyvážit přístup k těmto dvěma skupinám čtenářů a případně i k těm, kteří jsou „novinoví“ i „internetoví“ najednou? Dokáží vydavatelé zajistit, aby byl zajímavý jejich tištěný i online obsah a aby byli uspokojeni i obojetní čtenáři? O tom se příliš nemluví, ale zcela jistě je dost těch, kteří budou odebírat noviny tištěné i elektronické, přičemž budou ochotni platit za obojí. Když už budou k dispozici oba kanály pro inkasování peněz od čtenářů, bylo by vhodné zajistit, aby stály za to jak noviny, tak onen původně nenáviděný Internet a nové technologie.

Pokud se to podaří, může se klidně stát, že budeme potkávat čtenáře, kteří budou mít v podpaží tablet s předplacenou verzí elektronických novin a k tomu i noviny papírové. Nebylo by to pro vydavatele ideální? Pak už by je nemuselo štvát, když čtenáři tvrdí, že si kupují včerejší noviny…

Našli jste v článku chybu?

17. 7. 2011 9:00

OH (neregistrovaný)

Souhlasím, sto let staré knihy se nepovalují na každém rohu. Ale když už nějakou máte, jediný "problém" je poněkud archaický jazyk a nezvyklé tvary písma, ovšem zase nemusíte shánět dávno mrtvého autora nebo neexistujícího vydavatele, aby vám dovolil si to přečíst.

16. 7. 2011 10:00

doctorX (neregistrovaný)

Noviny nekupuju uz radu let, vlastne nic tisteneho.

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Podnikatel.cz: E-Ježíšek si i letos zařádí. Nákupy od 2 do 5 tisíc

E-Ježíšek si i letos zařádí. Nákupy od 2 do 5 tisíc

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Podnikatel.cz: Změny v daních z příjmů pro podnikatele

Změny v daních z příjmů pro podnikatele

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon