Hlavní navigace

Technologie jsou pro nás důležitější než peněženka

Jan Handl

Agentura Reuters zveřejnila výsledky zajímavého výzkumu. Více než třetina oslovených by si jako jedinou věc na 24 hodin vybrala mobilní telefon. Oželela by například peněženku, klíče, notebook nebo hudební přehrávač.

Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Lze tedy tvrdit, že pro onu zmíněnou třetinu repondentů je mobilní telefon nejdůležitější věcí. Agentura Reuters zveřejnila tento údaj jakou součást výsledků výzkumu, který zrealizovala společnost IDC. Vyzpovídáno bylo celkem 2367 lidí, 38 % lidí by si na celý den jako jedinou věc nechalo mobilní telefon. Na druhém místě se umístila peněženka, kterou preferuje 30 % oslovených. Lidé prý začínají trpět „hyperkonekti­vitou“, nedokáží si přestavit, že by zůstali bez technologického spojení se světem. Nejedná se jenom o telefon, ale i o počítač, respektive nejvyužívanější činnosti, jako je e-mailování a kontakty v sociálních sítích.

„Hyperkonektivních“ lidí je prý asi 16 %, jde o ty, kteří používají nejméně 7 zařízení pro práci a zábavu a 9 různých komunikačních aplikací a platforem (například messengery, textové zprávy, webové konference a podobně). Výzkumníci zjistili, že nejvíce lidí postižených touto „chorobou“ je v Číně, z osmnácti zkoumaných národností jsou na to nejlépe občané Kanady a Spojených arabských emirátů.

FIN17_bilka

Během pěti let se podle odhadů počet „hyperkonektivních“ uživatelů technologií zvýší ze současných šestnácti procent na čtyřicet procent. Jednou z příčin bude přibývající počet zařízení běžně připojených k Internetu a k nejrůznějším sítím. „Středně postižených technologiemi“ (se stoupající tendencí) je prý 36 %, tito uživatelé používají nejméně 4 zařízení a 6 aplikací. Právě z těchto lidí se velký počet během příštích let posune ke „hyperkonektivitě“.

Tento vývoj je nevyhnutelný, technologie nelze zastavit. Je to samozřejmě dobře, ovšem otázkou zůstává, zda je dobře, když je pro nás nejdůležitější věcí mobilní telefon. To se bez něho na jeden jediný den neobejdeme? Dále se v žebříčku nepostradatelných věcí umístila peněženka, klíče, notebook a hudební přehrávač. Převládají tedy technická zařízení, peněženka a klíče jsou věcí absolutní nutnosti. Kde jsou věci běžné spotřeby? Nevím přesně, jak byly postaveny otázky průzkumu, zda se výzkumnící neptali jenom na věci jako takové. Ale stejně, kde je lahev vody nebo krajíc chleba? Technologie nejsou až zase tak důležité, to je třeba si uvědomit. K čemu mobilní telefon, když je hlad?

Našli jste v článku chybu?
17. 5. 2008 15:57
:-) (neregistrovaný)
Mobil s sebou nosím všude, ale "hyperkonektivitou" netrpím - nenosím ho totiž kvůli sobě, ale kvůli ostatním... Protože vždycky jsem domluvenej minimálně s jedním blízkým člověkem, že mi zavolá, napíše SMS s tím kam třeba půjdem večer atd. Proto, kdybych se na to vykašlal a mobil s sebou nenosil nebo ho pravidelně nekontroloval, tak ten den bych o toto setkání přišel nebo bych přišel o třeba 2 hodiny času, kdy s tím člověkem můžu být navíc... Ale jinak je mi to putna - byli jsme s pří…
21. 5. 2008 13:59
Závislák (neregistrovaný)
Myslím si, že jste úplně normální a správnej chlap. Jako bych to napsal já, chovám se totiž úplně stejně. Už jsem se naučil s klidem a přímo lidem říct proč jim na sebe kontakt nedám, nebo za jakých podmínek. Klidně i to, že jim nevěřím, protože se vím že se chovají tak a tak ... (nějak je vychovat musíme).