Hlavní navigace

Umíme se kamarádit?

Michal Černý

Ač se to někomu může zdát překvapivé, smysl Internetu se podle všeho postupně přesouvá od zpřístupňování informací ke zpřístupňování přátel. To, co je označováno jako social utilities či komunitní weby, nabývá masově na oblibě a leckomu nedá spát otázka - proč?

Michal Černý - karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

Dříve než si na ni odpovíme, je potřeba zmapovat (či zmanipulovat) situaci. Pro získání dat použiji svoji oblíbenou Alexu: o šesté a sedmé místo ve světových statistikách se přetahují staří známí MySpace a Facebook, v první desítce jsou ještě Hi5 a Orkut. Ani český Internet není ochuzen o podobně zaměřené stránky – mezi nejnavštěvovanější české stránky patří Lidé.cz či Libimseti.cz. Vypadá to, že Češi tento trend dokázali zachytit …

Pokud vás (tak jako mne) zajímá, jaký je vlastně smysl těchto projektů, dovolím si předložit citaci definice Orkutu (myslím, že to lze generalizovat na většinu social utilities; text přímo z webu Orkut):

Orkut is an online community designed to make your social life more active and stimulating. orkut's social network can help you maintain existing relationships with pictures and messages and establish new ones by reaching out to people that you have never met before. Orkut makes it easy to find people who share your hobbies and interests, look for romantic connections or establish new business contacts…

Omlouvám se za tak dlouhý text v cizím jazyce, ale přeložit toto je bezmála nemožné, neboť bych byl napaden, že zesměšňuji uživatele a projekty tohoto typu. Tváří tvář virtuální realitě imaginárních přátelství se musíme vrátit k naší otázce – co vede milióny lidí k tomu, aby dobrovolně a rádi s pocitem uspokojení trávili v době, kdy čas jsou peníze, mnoho hodit týdně na těchto a podobných webech?

Dle mého skromného soudu je otázka jasná: umíme se kamarádit a přátelit s reálnými lidmi? On totiž život s online přáteli je mnohem jednodušší – když nám „lezou krkem“, jednoduše se přepneme offline, než něco napíšeme, mnohdy vychladnou emoce, nevidíme nepříjemné vlastnosti toho druhého…

Osobně nemám nic proti social utilities, pokud se na nich nachází lidé s běžnými sociálními reálnými vazbami, nemám nic proti čtvrtečnímu e-kamarádovi, se kterým probírám uplynulé kolo extraligy či politickou situaci na Blízkém východě. Dokonce nemám nic ani proti serveru Spolužáci, kde se schází lidé, kteří se znají, nenávidí a milují zcela reálně.

Problém nastává, pokud nedokáži rozlišovat mezi e-kamarádem (kterého jsem nikdy neviděl, nevím o něm nic, a to, co o sobě říká, není s velkou pravděpodobností pravda) a kamarádem skutečným. Na těchto projektech není nic špatného, neboť jejich služby slouží pro zábavu a komunikaci, a nemůžeme po nich chtít, aby eliminovaly uživatele, pro které se jejich existence stává patologickou záležitostí (ostatně jak by to dělali). Jediné co můžeme chtít, je, abychom se takovými uživateli nestali my sami.

Ještě poslední poznámka, snad ani ne kompletní. Všimněme si, že snad všechny inovativní progresivní servery vsází na strategii tvorby komunit (Google a Orkut, Last.fm je pro muzikanty, Pageflakes pro home page, …) a vypadá to, že se této módě daří. Zamyslet se však můžeme nad tím, zda všichni uživatelé o komunitní projekty stojí, popřípadě co je nahradí. Zatím to však vypadá, že se žádná revoluce směrem k individualismu na internetu nechystá. Největší změny lze tedy očekávat v tom, co a jakým způsobem budeme o sobě sdělovat. Mně by se celkem zamlouvaly služby stojící na umění (například Poeta.cz či Písmák), neboť ty sdělí o jednotlivých uživatelích více, než jen často smyšleně vyplněný dotazník a retušovaná fotografie.

Našli jste v článku chybu?

9. 11. 2007 7:43

Jann (neregistrovaný)
A co blogy? To je zvelke casti prave ten ciry individualismus.
Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Lupa.cz: Brněnský radní chce zničit kartel operátorů. Uspěje?

Brněnský radní chce zničit kartel operátorů. Uspěje?

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Vitalia.cz: Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč