Hlavní navigace

Věštění z lístků čaje a záložek

Michal Černý

Není to tak dávno (jen několik století), co k zjišťování informací o nepříteli sahali velitelé po vědmách, které z čajových lístků či ovčích jater věštily slabiny nepřátel a šance na výhru. Vývoj se však posunul notně kupředu a je otázka, z čeho se budeme snažit věštit my, pokud budeme chtít získat informace o přátelích či nepřátelích v síti.

Michal Černý - karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

Komunitní projekty jsou poslední dobou nejen ostře sledované, ale také přetřásané v různých diskusích. Jsou vznášeny námitky proti množství informací, které o sobě uživatelé sdělují a které jsou snadno zneužitelné. Mnozí uživatelé také údajně nejsou schopni reálně zvážit jejich cenu a rizika s tím spojená (uvést lze příklad pedofilů hledajících na komunitních webech mladé, často naivní uživatele).

Problémem sdělování informací o sobě nemusí být však jen prosté vyplňování dotazníků, nýbrž také rafinovanější (nepřímá) charakteristika a analýza lidí, kteří sdílejí své záložky. Služby, které tyto možnosti nabízejí, stále zažívají boom; Del.icio.us, Digg.com nebo české projekty Jagg.cz či Linkuj.cz. Pojďme se nyní na dvou případech anonymních uživatelů podívat, co lze ze záložek vyčíst.

Příklad první

První uživatel má jako svoji první záložku informační systém (IS) Masarykovy university (MU), čímž je první indicie hotová – studuje nebo učí v Brně na MU. Dále následuje iDnes, je tedy zřejmé, jaké zprávy čte. Následuje záložka vedoucí na Rádio Vaticana – a hned víme, že je s největší pravděpodobností katolík. Další odkaz vede na igoogle.com, což by mohlo nasvědčovat tomu, že ze služeb Google kromě vyhledávání používá také Gmail či Gtalk. Lupa.cz značí zálibu v IT (možná něco takového studuje či učí), a také je to asi muž (což je možná předsudek), ze záložky vedoucí na SMS zdarma mnoho nevyčteme, zato poslední políčko je zajímavější – odkaz na konkrétní školu na Spolužácích nabízí více než dost prostoru k analýze.

Vypadá to, že profil, který by STB vytvářela několik měsíců a spotřebovala by na to celou řadu agentů, uživatel vypouští zcela úmyslně, možná bez vědomí ztráty své anonymity.

Příklad druhý

Také druhý vzorek studuje či učí (tentokrát odkaz vede na IS Univerzity Karlovy), podle dalších záložek čte magazín pro ženy, čemuž odpovídá i link vedoucí na stránku o vaření – a hned je víc než pravděpodobné, že je to žena. Další odkaz vede na Písmák a dává vytušit lásku či příklon k literární tvorbě či četbě amatérské literatury. Poslední záložka vede na idos.cz, konkrétně na vyhledávání spojení autobusů a na MHD v Kladně. A je to jasné: dotyčná studuje v Praze, ale jinak žije v Kladně.

I nevinné sdílení záložek může mít netriviální důsledky a věštění z lístků čaje začíná postupně nahrazovat nahlížení do záložek. Nevím jak vám, ale mě osobně je hořká chuť čaje příjemnější než hořké zjištění toho, že mne někdo tímto způsobem sleduje. Jistě, nemusí nic zjistit a informace jsou na první pohled bezcenné, ale na druhou stranu – proč má mít někdo v ruce nástroj na analýzu mého života v síti. Lék je ale snadný – české přísloví říká „jednou měř a dvakrát řež“, a to platí bezezbytku i pro život v moři nul a jedniček.

Našli jste v článku chybu?

30. 11. 2007 17:48

Kybernet (neregistrovaný)
A co takhle nedivat se na svet algoritmicky (tj. mj. nebrat vsechno doslova)...?

28. 11. 2007 22:49

Evženie (neregistrovaný)
Julie, vím, kdo jsi! - a nepotřebuju k tomu ani ten pitomý vyhledávač. Z tohoto příspěvku tě totiž musí poznat každý tvůj známý, i kdyby ses nepodepsala. :-)
Paranoidní nápady tohoto typu napadnou občas každého, ale jen velmi málo lidí je dokáže uvést do praxe. Je fakt, že když nezblbnete z věčného přihlašování, odhlašování a přepínání identit, a vaše alter ega se mezi sebou nezačnou hádat, je to dobrá zábava. :-)
DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

DigiZone.cz: Kanál TA3 HD zahájil vysílání

Kanál TA3 HD zahájil vysílání

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

Měšec.cz: Sleva na dítě a manželku pro OSVČ je zpět. Ale..

Sleva na dítě a manželku pro OSVČ je zpět. Ale..

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku