Hlavní navigace

Vyhazov z práce za jeden tweet?

Jan Handl

I to je samozřejmě možné. Asi ne u nás, ale jenom proto, že v Česku je Twitter pouze síť několika desítek lidí a ostatní prakticky nezajímá. Problém samozřejmě může nastat s Facebookem, ten je sledovanější a informacím na něm zveřejněným bývá přikládán velký význam. Sociální sítě jsou prostě místem, kde si hrajeme a bavíme se, ale i tak je potřeba dávat velký pozor.

Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Všichni to známe. Pokud něco napíšeme na sociální sítě, musíme pak za to nést následky. Právě proto většina rozumných uživatelů píše jenom nezávadné plky a životní zkušenosti, případně sdílí obsah ze svého oboru. V našem prostředí se moc často nesetkáváme s maniaky, kteří se systematicky navážejí do svého šéfa či zaměstnavatele, nebo nemístně kritizují postupy v práci či u klientů. Je to pochopitelné a rozumné. Občas se ale stane, že někdo „ujede“ a ani si neuvědomuje, že někoho uráží či pomlouvá, nebo sděluje pravdu, která se nemusí někomu líbit.

Na sociálních sítích prostě nejsme upřímní, píšeme tak, abychom si neublížili. Ani já nejsem výjimkou, pochopitelně. Facebook nebo Twitter nejsou místa, kde by se měly řešit pracovní spory a konflikty. Stejně tak tam nepatří rozpory partnerské. Nikdo si nedovolí napsat, že byl večer s milenkou. Skoro stejně samozřejmé je nepsat o tom, že práce dotyčného nebaví, že se ulejvá, že má neschopného šéfa. Tato a podobná témata jsou tabu. Sociální sítě jsou jakousi hrou, kde ze sebe všichni děláme bezchybné bytosti a dáváme si pozor na to, co píšeme a hlavně na to, abychom nikoho neurazili nebo nenaštvali.

Říká se, že se na sociálních sítích neprezentujeme takoví, jací jsme, ale tak, jak bychom chtěli být vnímáni okolím. Ano, to je nesporná pravda, a proto by všichni uživatelé sociálních sítí měli jejich obsah brát s velkou rezervou.

Jeden příklad od člověka, který byl vyhozen za tweet, v tomto případě ze školy. To abyste věděli, že se takové případy skutečně stávají. Je jedno, jestli je vyústění aféry adekvátní nebo ne, jde o to, že věta na Twitteru může skončit i takto. Jak již bylo řečeno, asi ne u nás. Je ale vidět, že vyhazov může způsobit třeba i zdánlivě nevinná informace. A tento trend se dříve nebo později dostane i k nám, můžeme očekávat první vlaštovky konfliktů zaměstnance a zaměstnavatele kvůli tweetu nebo statusu. Nedivil bych se, kdyby statusy na Facebooku i u nás vyvolávaly konflikty v práci, jen se tyto případy nedostávají ven, do médií.

Dotyčný správně píše, že sociální sítě nejsou jenom hra a legrace. Co se jednou stane, nelze odestát. Při používání Twitteru a Facebooku je třeba přemýšlet, a kolikrát ani to není zárukou toho, že nebudete pykat za jednu jedinou větu. Jde o velmi výbušné prostředí, obsah se rychle šíří a může se dostat k i nepovolaným. Tedy k těm, kterým nebyl určen a které může nemile překvapit.

Na sociálních sítích skutečně jde o víc než legraci. Můžeme daleko víc ztratit než získat. Můžeme přijít o práci, přátele, dobrou pověst. Je těžké být za bezchybného slušňáka s perfektním portfoliem zájmů a zálib. Na sociálních sítích vsázíme dost a můžeme to i prohrát.

Našli jste v článku chybu?

31. 3. 2012 17:21

P2010 (neregistrovaný)

Desi me predstava, ze zalozeni nejakeho virtualniho uctu na priblble seznamce (FB neni nic jineho), ktere lze provest strojove bez skutecneho overeni totoznosti dane osoby, muze vubec nekdo povazovat za verohodny zdroj informaci a jeste z neho neco vyvozovat.

To uz je na tom spolecnost asi dost spatne, kdyz hleda moznost rypat se v zivote lidi takovym primitivnim zpusobem. Co bude priste, umoznit tupemu zamestnavateli pristup do vlastniho bytu, aby se presvedcil ze jej doma nepomlouvame ?

Lide…

31. 3. 2012 13:16

Jan M. Holík (neregistrovaný)

Pokud v nějaké firmě panuje taková atmosféra, že jsou chopni někoho vyhodit na základě jedné věty o délce 140 znaků, pak je nejlepší z takové firmy odejít, protože práce v ní nejspíš za mnoho nestojí.

Lidé většinou berou ztrátu zaměstnání jako něco šíleně negativního, ale nemusí to tak být. Jak píšu v článku Životní příležitost nejde propásnout, tak skutečně neexistuje něco jako unikátní životní pracovní místo, které, když ztratím, tak život ztrácí smysl.

Samozřejmě ze strany zaměs…

DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Podnikatel.cz: Změny v daních z příjmů pro podnikatele

Změny v daních z příjmů pro podnikatele

DigiZone.cz: Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Vitalia.cz: Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

DigiZone.cz: Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Vitalia.cz: Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Podnikatel.cz: Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph