Hlavní navigace

116 expertů varuje před zneužitím AI ve zbraních. Podepsána je i česká firma

Sdílet

David Slížek 21. 8. 2017

„Smrtící autonomní zbraně by mohly přinést třetí revoluci ve válčení. Pokud budou vyvinuty, umožní, aby boje ve válečných konfliktech dosáhly dosud nevídaných rozměrů a rychlostí, kterým lidé nebudou stačit,“ varuje v otevřeném dopise 116 odborníků z firem vyvíjejících roboty a systémy umělé inteligence.

Mezi signatáři dopisu, kteří pocházejí z celkem 26 zemí, je kromě amerického miliardáře Elona Muska také zástupce jedné české firmy: zakladatel společnosti GoodAI Marek Rosa.

„Tyto zbraně se mohou stát nástrojem teroru, despotové a teroristé je mohou použít proti nevinným civilistům a mohou být také hacknuty, aby se jejich chování nežádoucím způsobem změnilo,“ malují experti možnou budoucnost se zbraněmi vybavenými umělou inteligencí. Vyzývají proto země OSN, aby se problémem začaly zabývat, než se tato Pandořina skříňka otevře.

Dopis je reakcí na zrušené jednání komise OSN (Group of Governmental Experts on Lethal Autonomous Weapon Systems), která se měla autonomními zbraněmi zabývat. 

OSN ji vytvořila na základě Úmluvy o zákazu nebo omezení použití některých konvenčních zbraní. Její první zasedání mělo proběhnout v letos v srpnu, nakonec ale bylo zrušeno. Důvod? Nedostatek peněz na jeho konání.

Podobnou výzvu publikovala skupina expertů na AI už před dvěma lety. Podpořili ji tehdy například Stephen HawkingSteve Wozniak nebo Noam Chomsky.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.