Hlavní navigace

Alza.cz otevírá prodejnu bez obsluhy, s nákupem v ní radí přes videochat

15. 1. 2018

Sdílet

Alza - prodejna - Alzabox - perex

Možnost vyzvednout nákup ze samoobslužného boxu zavedla Alza v roce 2014 a její schránky od té doby obsloužily na 2 miliony zákazníků. E-shop tento týden v pilotním provozu otevírá v Praze na Floře novou prodejnu, ve které není žádný prodavač, ale jen Alzaboxy.

Prodejna zabírá plochu 60 m2 a skládá se ze dvou místností. V první jsou dva počítače, na kterých si lidé mohou zboží vybrat a koupit. Pokud si neví rady, pomohou jim operátoři zákaznické linky, kteří se připojují přes videochat a dokáží také na dálku převzít kontrolu nad počítačem a například zákazníkovi v e-shopu najít, co potřebuje. Ve dvou platebních automatech pak mohou zákazníci za nákup zaplatit.

Jakmile tak učiní, otevře jim systém dveře do druhé místnosti, kde jsou umístěny samoobslužné schránky. Ke konkrétnímu boxu s nákupem uživatele navigují různobarevné diody v podlaze. Z boxu pak už jen stačí zboží vyjmout. Poplatek za vyzvednutí je stejný jako za vyzvednutí na pobočce.

Jak prodejna vypadá? Podívejte se:

Schránek je v prodejně téměř 400 a mají různé velikosti – do té největší se má vejít i televize s úhlopříčkou 150 cm. Prodejna nahradí Alzabox v nákupním centru Flora, který má kapacitu asi 90 schránek a využívá jej přibližně 100 zákazníků denně. Po spuštění prodejny ale skončí.

Prodejna má být otevřená 24 hodin denně a je neustále monitorována kamerami. Operátor může také na dálku, přes reproduktor, poradit zákazníkovi, který by třeba měl s orientací ke svému boxu problém. Nákupy bude Alza do prodejny zavážet zpočátku dvakrát denně. Některé často prodávané zboží ale bude ve schránkách uloženo trvale a bude je tak možné koupit bez čekání přímo na místě.

Podle ředitele expanze a facility v Alza Jana Moudříka e-shop v blízké době plánuje spustit další dvě podobné prodejny v Praze na stanicích metra Můstek a Budějovická. Alza si pro boxy interně vyvíjela vlastní hardware a software.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).