Hlavní navigace

Amazon nabídl Evropské komisi ústupky ve sporu o smlouvy na prodej e-knih

24. 1. 2017

Sdílet

E-shopový gigant se snaží ukončit antimonopolní vyšetřování, které proti němu kvůli možnému zneužívání pozice na trhu s elektronickými knihami vede Evropská komise. 

Řešením mají být úpravy ve smlouvách s nakladateli, které americká firma Komisi poslala. Brusel je teď předložil k veřejnému připomínkování.

Komise spustila formální vyšetřování Amazonu v roce 2015. Vyčítala mu že nakladatele ve smlouvách zavazuje například k tomu, že musí Amazonu nabízet vždy stejné nebo lepší podmínky, jako nabízejí dalším hráčům na trhu, a informovat jej o jakékoli nabídce, kterou předloží konkurenci.

Podle Komise taková ustanovení v podstatě znemožňují konkurenčním prodejcům, aby s Amazonem soupeřili nebo aby vyvíjeli nové a inovativní způsoby distribuce e-knih.

Amazon teď Komisi slíbil, že přestane nakladatele nutit, aby se k podobným věcem ve smlouvách zavazovali a že je přestane vynucovat i u smluv, které s ním už nakladatelé uzavřeli. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).