Hlavní navigace

Amazon Web Services rozjede infrastrukturu v Česku, spustí zde AWS Local Zones

2. 12. 2021

Sdílet

Amazon Web Services, AWS Autor: Jan Sedlák

Amazon Web Services v Česku rozjede vlastní cloudovou infrastrukturu. Nepůjde o samostatné datové centrum, ale takzvanou lokální zónu, tedy AWS Local Zones. Česká republika je součástí plánu na otevření třiceti nových lokalit tohoto typu. Start proběhne někdy v příštím roce.

AWS buduje Local Zones tam, kde po jeho službách existuje velká a rostoucí poptávka. Česko je podle informací Lupy pro AWS jedním z nejzajímavějších trhů v regionu, který považuje za vyspělý. Odpovídá tomu i nedávné založení tuzemské pobočky a postupné najímání lidí.

“Local Zones vám umožňuje nabízet vybrané služby AWS, jako jsou compute nebo storage, a používat je blíže uživatelům s velmi nízkou odezvou,” shrnuje Amazon možnosti Local Zones. Otázky a odpovědi jsou zde.

Amazon Web Services u nás postupně rozšiřuje infrastrukturu. V roce 2017 byla spuštěna takzvaná edge zóna, což je CDN bod v rámci Amazon CloudFront. V Praze je rovněž Direct Connect lokace, přes kterou se zájemci mohou dedikovaně napojit přímo do AWS. AWS se také připojuje do NIX.CZ (selektivní politika) a podporuje české domény.

Jinak ale AWS datacentrum v Česku nemá a zdejší zákazníci většinou využívají geograficky blízký Frankfurt. V Evropě má AWS šest lokalit, a sice Irsko, Londýn, Stockholm, Paříž, Milán a Frankfurt a ve výstavbě jsou Španělsko a Švýcarsko.

AWS má 25 regionů, 81 zón dostupnosti (Availability Zones), 108 Direct Connect lokací, přes 310 PoPů a 14 Local Zones.

AWS také nabízí Outposts, dedikované servery se službami AWS:

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).