Hlavní navigace

Amazon Web Services je oficiálně v Česku, bude více konkurovat Azure

Sdílet

Jan Sedlák 24. 3. 2021
Amazon Web Services, AWS

Česká pobočka největšího cloudu světa Amazon Web Services (AWS) funguje už i oficiálně. V polovině března začala fungovat entita Amazon Web Services EMEA SARL, která je součástí investic zaměřených na posílení ve střední a východní Evropě. Pobočka sídlí v Karlíně.

“Account manažeři, partner manažeři, solutions architekti, školitelé a další role budou podporovat české a slovenské organizace všech velikostí, včetně startupů, malých a středních firem, podniků i vzdělávacích, neziskových a vládních organizací, s přechodem na platformu AWS,” nastiňuje Amazon, který v Česku provozuje také logistické centrum nebo IT centrálu.

Jak jsme na Lupě psali, AWS začalo české aktivity rozvíjet během loňského roku. Najala například technické instruktory nebo architekty. AWS mimo jiné angažovalo bývalou šéfku SPIRu, aby řešila regulaci. Čeští zaměstnanci dříve operovali přes Mnichov. Někteří z nich už dokonce odešli, třeba do Microsoftu.

Proběhlo také nasazení českých domén či spuštění fakturace v korunách. Už v roce 2017 se rozjely služby Amazon CloudFront Edge a AWS Direct Connect Location. AWS se rovněž skrze selektivní politiku připojuje do NIXu.

AWS má v Česku a na Slovensku několik partnerů, školení zajišťují Alef Nula a DataScript. Funguje zde také program AWS Activate, skrze nějž mohou startupy získat kredity na využívání AWS. “Mezi startupy využívající služby AWS k inovacím, snížení nákladů na IT a růstu patří Cinnamon Technologies, CITIQ, GoodVision, SignageOS a Slido,” uvádí AWS.

AWS má na našem trhu silného konkurenta, je jím Azure od Microsoftu. Ten mezi zákazníky a partnery stihl zakořenit díky silné zdejší pobočce Microsoftu, která už má nějakou dobu cloud jako hlavní prodejní prioritu.

Microsoft je podle IDC na českém trhu největším hráčemPodepsal také dohodu se státem, že by mohl spolupracovat na státním cloudu a prozkoumat možnosti výstavby lokálního datacentra.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.