Hlavní navigace

AWS rozšiřuje českou pobočku, Amazon na politiku najal bývalou šéfku SPIRu

6. 1. 2021

Sdílet

Jana Břeská - SPIR Autor: SPIR

Největší cloud světa Amazon Web Services (AWS) pokračuje v budování české pobočky, kterou oficiálně rozjel během loňského roku. Na pozici manažerky pro veřejnou politiku a pravidla (public policy) v ČR a na Slovensku nově nastoupila Jana Břeská, která donedávna vedla vlivovou organizaci Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR). Ta v Česku zastupuje internetové a technologické firmy vůči státu či veřejnosti.

Cloudové technologie jsou čím dál větším terčem regulace, týkají se jich totiž záležitosti jako nakládání s osobními údaji, skladování dat a podobně. Do veřejných cloudů se rovněž stěhují banky a finanční sektor. V Evropě začal na americké provozovatele cloudů sílit tlak. Politikům a regulátorům se nelíbí závislost starého kontinentu na amerických cloudech a zformovaly se proto aktivity na evropské řešení. Služby jako AWS či Azure tak musí aktivně vývoj v regulaci sledovat.

AWS je v Česku dlouhodobě využíván, do firem a institucí často “probublával” ze spodu. Amazon loni oficiálně odstartoval české zastoupení, najal technické a obchodní lidi, zpřístupnil nasazení českých domén a umožňuje fakturování v korunách. Nějakou dobu už je připojený v NIXu.

Zvyšuje se tak konkurence pro Microsoft Azure, který má silnou pozici díky dlouhodobě působící české pobočce. Ta má prodej cloudu jako hlavní cíl. Microsoft je podle IDC na českém trhu největším hráčemPodepsal také dohodu se státem, že by mohl spolupracovat na státním cloudu a prozkoumat možnosti výstavby lokálního datacentra.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).