Hlavní navigace

Trh s cloudy v ČR vloni překonal 10 miliard, jednoznačně vládne Microsoft

29. 9. 2020

Sdílet

Cloudový trh v Česku Autor: IDC

Výdaje za cloud v České republice v roce 2019 dosáhly na 433,1 milionu dolarů, což je více než deset miliard korun. Jde o meziroční růst o 27,1 procenta a cloud tak v tomto ohledu překonává většinu ostatních kategorií na trhu IT. Mezi roky 2019 až 2024 se má meziroční tempo růstu udržet na více než 17 procentech a český trh se tak přiblíží miliardě dolarů. Ukazují to nové statistiky IDC.

Nejvíce výdajů v loňském roce směřovalo do veřejných cloudů, tato oblast narostla o 28,9 procenta. Dominantní je software jako služba (SaaS), který si vzal 74,2 procenta tohoto trhu. Infrastruktura jako služba (IaaS) má 14,1 procenta a platforma jako služba (PaaS) dosáhla na 11,7 procenta trhu.

Českému trhu vládne Microsoft. “Deset největších poskytovatelů cloudových řešení a služeb v České republice obsluhuje více než polovinu lokálního trhu. Až na jednu výjimku jde o nadnárodní společnosti s globální působností. Lídrem trhu je s téměř pětinovým podílem firma Microsoft, kterou s velkým odstupem následují společnosti Unicorn, SAP, Salesforce.com a Amazon Web Services (AWS),” popisuje IDC.

Velikost cloudového trhu v České republice

Microsoftu se podařilo trh penetrovat mimo jiné díky dlouhodobě silné tuzemské pobočce a zapojení velké sítě partnerů. Jak jsme na Lupě nedávno psali, Amazon na to začal reagoval a v Česku založil pobočku pro AWS.

“Na českém trhu cloudových služeb panuje poměrně vysoká míra konkurence. V některých segmentech se vedle globálních hráčů výrazně prosazují také lokální telekomunikační operátoři nebo provozovatelé datových center. Situace nutí poskytovatele, aby kontinuálně inovovali své nabídky a aktualizovali cenové plány,” popisuje dále IDC.

Analýza českého trhu přichází v době, kdy se v Evropě začíná řešit Gaia-X, tedy projekt evropského cloudu. Teb má mimo jiné být reakcí na dominanci amerických cloudových hráčů. Česko zvažuje, jak se k primárně německo-francouzské akci připojit. Politico zase píše, že Evropská komise vůči americkým cloudům chystá regulaci.

“K největším odběratelům veřejných cloudových služeb patří v České republice podniky z odvětví podnikových služeb (23,5 procent), průmyslu (18,5 procenta), obchodu (12,5 procenta) a financí (10,1 procenta). Zhruba třetina z jejich obratu připadá na organizace se 100 až 499 zaměstnanci. V segmentu privátních cloudů generují největší výdaje finanční instituce (21 procent) a společnosti z malo a velkoobchodu (15,1 procenta). Těsně je následují průmyslové podniky s podílem 14,3 procenta. Necelá polovina obratu segmentu privátních cloudů připadá na organizace se 100 až 499 zaměstnanci,” rozepisuje IDC.

Provoz a nasazování cloudů pak doprovází další výdaje, které směřují do správy, podpory a realizace projektů: “Jejich celkový objem se v České republice téměř rovná výdajům za cloudové služby jako takové. V minulém roce šlo o 392,8 milionu dolarů."

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).