Hlavní navigace

Americká armáda zaplatí roboty z FEL ČVUT, škola si koupí stroje od Boston Dynamics

17. 12. 2020

Sdílet

Tým CTU-CRAS-NORLAB Autor: FEL ČVUT

Americká vojenská agentura DARPA podpořila vývoj autonomních robotů na Fakultě elektrotechnické ČVUT. Subvenci ve výši 1,5 milionu dolarů (v přepočtu 32,6 milionu korun) výzkumníci využijí na nákup tří robotů SPOT a letky nových dronů uzpůsobených pro autonomní let.

Agentura ocenila české vývojáře za jejich úspěchy v soutěži DARPA Subterranean Challenge. Tým vědců a studentů s názvem CTU-CRAS-NORLAB dosáhl už řady vítězství. Například v únorovém kole soutěže zaměřeném na simulaci prostředí městského podzemí zástupci FEL ČVUT pokaždé zvítězili v kategorii nesponzorovaných týmů. Celkově pak obsadili třetí místo. Vloni uspěli také v kole zaměřeném na průzkum tunelů.

Subvence od agentury DARPA, která se zabývá pokročilým výzkumem a spadá pod ministerstvo obrany, umožní vývojářům investovat do nákupu čtyřnohých robotů SPOT od společnosti Boston Dynamics. „Tyto roboty, které jsou dosud nejlépe disponovány pro skutečně autonomní chování a navíc jsou velmi spolehlivé, byly teprve nedávno uvolněny k volnému prodeji,“ říká Tomáš Svoboda, vedoucí katedry kybernetiky FEL ČVUT a také týmu CTU-CRAS-NORLAB.

Dále chce tým investovat i do letky nových dronů se senzory přizpůsobenými podmínkám autonomního letu v podzemních prostorách soutěže. Vývojáři nakoupí také nové LIDARy pro pásové roboty pro zlepšení možnosti 3D vidění.

Pásoví roboti dostanou nové LIDARy.
Autor: FEL ČVUT

Pásoví roboti dostanou nové LIDARy.

„Máme v úmyslu z této subvence také uhradit náklady spojené s cestováním na testovací kolo, které je naplánováno na USA na duben,“ dodává Svoboda. Zda se ale kolo za stávajících podmínek nakonec uskuteční, je podle něj nejisté. Pokud cesta do USA nevyjde, vědci chtějí zorganizovat testování v České republice.

Klání DARPA Subterranean Challenge má za cíl testovat systémy autonomních robotů. Ty mají za úkol s jen minimální lidskou asistencí prozkoumávat místa, kam by se člověk z bezpečnostních a jiných důvodů nedostal. Z výsledků týmu CTU-CRAS-NORLAB bude těžit nejen DARPA a americké ministerstvo obrany, ale technologie podle vědců může posloužit i české armádě nebo záchranářům. Už nyní spolupracují s hasičskými sbory z jiných zemí.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Novinář a moderátor, redaktor Lupa.cz a spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve působil také v marketingu a pracoval ve státní správě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).