Hlavní navigace

Americké Twilio za asi miliardu od Vostrého kupuje český startup Ytica

11. 9. 2018

Sdílet

Ytica

Krátce poté, co americký Workday koupil český startup Stories, přichází další akvizice. Rovněž americký podnik Twilio s hodnotou 8,5 miliardy dolarů získává pražskou firmu Ytica, kterou teprve v roce 2017 společně s manželkou Květou založil Šimon Vostrý stojící také za Zoom International. Cena obchodu nebyla zveřejněna, podle informací Lupy se ale pohybuje okolo 50 milionů dolarů.

Ytica vytváří softwarový nástroj, který umí rozpoznávat emoce zákazníků, kteří komunikují s pracovníky kontaktních center. To pak umožňuje pracovat například s tím, co zákazníkovi nabídnout, jak mu při dané náladě vyjít vstříc a podobně. Demo si je možné vyzkoušet zde.

Twilio tuto funkci integruje do svého cloudového produktu Flex určeného pro call centra. Flex je designovaný tak, že by měl zvládnout obsluhu až 50 tisíc uživatelů v jeden moment.

Ytica dále nabízí funkce jako nahrávání hovorů a zpětné vyhodnocování interakcí a podobně. Twilio a Ytica už spolu nějakou dobu spolupracovaly, takže integrace probíhá poměrně rychle.

Šimon Vostrý rozjel Zoom v roce 1999 a bez externího investování z něj udělal jednu z nejvýznamnějších firem v oboru. V pozici výkonného ředitele zůstal až do začátku roku 2017, kdy se přesunul právě do Ytica, která vznikla jako spin-off ze Zoomu. Ten také vyvíjí nástroje pro call centra.

Pro Twilio je Ytica teprve čtvrtou akvizicí a celkem sedmnáctou kanceláří. Američané prozatím každý rok kupují jednu firmu, skrze kterou rozšiřují své portfolio. Postupně získali Authy, Kurento a Beepsend SMS. Akcie Twilia se od roku 2016 obchodují na burze v New Yorku, přičemž za poslední rok vyrostly z 25 na více než 85 dolarů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).