Hlavní navigace

Americké úřady zavřely další dva obchody na dark webu. Končí Hansa a AlphaBay

21. 7. 2017

Sdílet

Dvojici e-shopů byl ukončen provoz především kvůli tomu, že se na nich prodávaly drogy a zbraně. Oznámilo to americké ministerstvo spravedlnosti. Akce byla podle deníku The Guardian globální a na zátahu spolupracovali američtí i evropští policisté. 

Kromě FBI a protidrogové DEA, se do akce dostala i holandská policie.  Podle Europolu na AlphaBay bylo 40 tisíc registrovaných obchodníků s drogami. 

Obchody nejsou první, a zřejmě ani posledními servery, které nezachránilo ani fungování v rámci sítě přístupné jen s prohlížečem Tor. Jako jeden z prvních se stal obětí policejních zátahů populární Silk Road už v roce 2013. 

Americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions se ve svém komentáři s podobnými weby moc nepáral. "Víme o mnoha Američanech, kteří byli zabiti drogami z AlphaBay. Jedné z obětí byla sotva osmnáct, když se v únoru předávkovala syntetickým opiátem právě z AlphaBay,” tvrdí.

Do operace se zapojily úřady v Thajsku, Lotyšsku, Kanadě, Británii a Francii. Během operace byl v Thajsku zatčen i zakladatel obchodu, pětadvacetiletý Kanaďan Alexandre CazesNizozemská policie k americkému zásahu přidala ještě uzavření serveru Hansa. 

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 23. 7. 2017 14:21

  Míra (neregistrovaný)

  Na tento slovní průjem se dá reagovat snad jenom tak, že na světě je mnoho hrozných havárií ale nejhorší je srážka s blbcem.
  Víc to nemá smysl rozebírat.

 • 24. 7. 2017 16:18

  VM (neregistrovaný)

  Ví se, kde zanedbali zabezpečení těch obchodů?

  To s tím mrtvým feťákem je demagogie, pro kontext stačí zkusit odhadnout počty obětí války proti drogám.

 • 21. 7. 2017 9:32

  fd (neregistrovaný)

  Je treba okamzite zbourat vsechny mosty, vim o tisicich lidi, ktere mosty zabily, v CR by bylo treba zacit tim Nuselskym.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).