Hlavní navigace

Americké úřady zavřely další dva obchody na dark webu. Končí Hansa a AlphaBay

Jan Beránek

Dvojici e-shopů byl ukončen provoz především kvůli tomu, že se na nich prodávaly drogy a zbraně. Oznámilo to americké ministerstvo spravedlnosti. Akce byla podle deníku The Guardian globální a na zátahu spolupracovali američtí i evropští policisté. 

Kromě FBI a protidrogové DEA, se do akce dostala i holandská policie.  Podle Europolu na AlphaBay bylo 40 tisíc registrovaných obchodníků s drogami. 

Obchody nejsou první, a zřejmě ani posledními servery, které nezachránilo ani fungování v rámci sítě přístupné jen s prohlížečem Tor. Jako jeden z prvních se stal obětí policejních zátahů populární Silk Road už v roce 2013. 

Americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions se ve svém komentáři s podobnými weby moc nepáral. "Víme o mnoha Američanech, kteří byli zabiti drogami z AlphaBay. Jedné z obětí byla sotva osmnáct, když se v únoru předávkovala syntetickým opiátem právě z AlphaBay,” tvrdí.

Do operace se zapojily úřady v Thajsku, Lotyšsku, Kanadě, Británii a Francii. Během operace byl v Thajsku zatčen i zakladatel obchodu, pětadvacetiletý Kanaďan Alexandre CazesNizozemská policie k americkému zásahu přidala ještě uzavření serveru Hansa. 

Našli jste v článku chybu?